Sözcü Plus Giriş

Kışın bambaşka bir güzelliğe bürünen Ankara

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan başkent Ankara ve çevresinde görülmesi gereken pek çok eski yapı bulunuyor. Orta Anadolu'da bulunan ve pek çok şehirden kolayca ulaşım sağlanan kent, kışın ise ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Günübirlik bile ziyaret edilebilecek Ankara'ya ulaşmanın pek çok farklı seçeneği de var...

Güncellenme: 15:11, 26/12/2018
Kışın bambaşka bir güzelliğe bürünen Ankara

Ankara Kalesi, Anıtkabir, Hacı Bayram Camii ve daha onlarca tarihi mekanı barındıran Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'da binlerce yıllık bir tarihin izleri sürülebilir.

ankara1Tarihte, Avrupa ve Asya arasında göç, ticaret ve fetih yolları üzerinde bulunan Ankara'da gezilecek doğal yerlerin yanı sıra pek çok tarihi mekan da bulunuyor.

ankara7Kış aylarında bembeyaz bir hal alan şehrin büyülü görüntüsü, Avrupa şehirlerini aratmıyor.

ankara6Başkentin İç Anadolu’da bulunması, buraya pek çok şehirden kolayca ulaşım olanağı da sağlıyor.

ankara12İstanbul’dan uçak ve kara yoluyla da kısa sürede gidebileceğiniz Ankara’ya, hızlı trenle ulaşım ise sadece 4 saat sürüyor.

ankara16Günübirlik kısa bir yolculukla bile bu tarihi kentin pek çok yerini keşfedebilirsiniz.

ankara1ANKARA’NIN TARİHİ YERLERİ

750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve on kuleden oluşan Anıtkabir, 907 metre yüksekte yer alıyor. Ata'nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor. Anıt mezar, Atatürk'ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” özdeyişinden ilham alınarak yapılan Barış Parkı ve yapı kompleksinin en önemli bölümlerini barındıran Anıt Blok'u olmak üzere 2 kısımdan oluşuyor.

ankara2Ankara’da gezilecek yerlerden biri, günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan I. TBMM Binası. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kulüp binası olarak evkaf mimarı Salim Bey tarafından tasarlanan yapı, 1915-1920 yılları arasında inşa edilmiş. Tamamlandığı dönemden 1924 yılına kadar meclis faaliyetlerine ev sahipliği yapmış. Bu işlevini tamamladıktan sonra Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi, Hukuk Mektebi, Maarif Vekâleti Binası olarak kullanılan tarihi yapı, 1961'de müzeye dönüştürülerek halka açılmış.

ankara9Augustus Tapınağı, Ankara’nın Ulus semtinde Hacı Bayram Cami bitişiğinde yer alıyor. M.Ö. II. yüzyılda son Galatya Hükümdarı Amintos'un oğlu Kral Pylamenes tarafından M.Ö. 25 yılından sonra, Frig tanrısı Men'e adanmış bir tapınağın yıkıntıları üzerine inşa edilmiş. Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olmak üzere yaptırılmış.

ankara10Ankara’nın sembol yerlerinden biri olan Ankara Kalesi’nin kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmi,yor ve 4 bin yılı aşkın bir geçmişe sahip. Çeşitli medeniyetlerin savunma ve yerleşim amaçlı yaptığı Ankara Kalesi, günümüze kadar çok sayıda onarım görmüştür. Kale duvarları 8-10 m. yüksekliğe kadar büyük blok taşlardan, üst kısımları ise tuğladan inşa edilmiş. İç kaledeki kulelerin yüksekliği 14 ile 16 m. arasında değişmektedir. Bugün kale içinde değişik dönemlerden kalmış birçok eski Ankara Evi bulunuyor.

ankara11Mustafa Kemal Atatürk'ün Anıtkabir’den önceki ilk istirahatgahı olan Etnografya Müzesi, Altındağ'daki Namazgâh Tepesi'nde 1930'da açılmıştır. Türk Milli karakterini, tarihini ve kültürünü yansıtır. Cumhuriyet döneminde müze olarak planlanıp yapılan ilk devlet müzesidir. Mimari açıdan Anadolu ve İlk Çağ Mimarisi ile Cumhuriyet Dönemine kadar olan dönemlerden özellikler yansıtmaktadır.

ankara8Kocatepe Camii, 1967-1987 yılları arasında inşa edilmiş. Temelinin atılmasının ardından tasarım yarışmasının galibi Vedat Dalokay'ın projesinin fazla modern bulunması üzerine Hüsrev Tayla-Fatin Uluengin ikilisinin Mimar Sinan tarzı çalışması hayata geçirilmiş. Kocatepe Camii, 4500 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiştir. Camide 4 adet minare bulunmaktadır ve bu minareler 88 metre uzunluğa sahiptir. Minarelere asansör ile çıkmak mümkündür.