Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kolkata’nın ‘çiçek adamları’
Kolkata’nın ‘çiçek adamları’
Hindistan'ın doğusunda yer alan Kolkata şehrinde, nehir kıyısı her gün binlerce çiçek satıcısının renkli görüntüsüne ev sahipliği yapıyor.
Seyahat 13 Ocak 2018 - 10:50

Hint kültüründe çiçekler oldukça önemli bir yere sahip.

k2Tapınak ritüllerinden festivallere, partilerden market süslemelerine kadar her yerde çiçekler mutlaka kullanılıyor.

k3Kolkata şehrindeki Hooghly nehrinin kıyısı, her gün yaklaşık 2 bin çiçekçinin geçtiği bir bölge.

k4Fotoğrafçı Ken Hermann, bu bölgede bulunan ve Asya’nın en büyük çiçek pazarı olan yerde çiçekçilerin fotoğraflarından oluşan bir projeye imza atmış.

k5Nehir kıyısının doğal güzelliğinin yanı sıra, biribirinden renkli çiçeklerle etrafta dolaşan satıcıların oluşturduğu büyüleyici görüntüden çok etkilenmiş fotoğrafçı.

k6Hermann, genellikle erkeklerden oluşan bu çiçek satıcılarının, üstlerine çiçeklerden yapılmış birer elbise giymiş gibi etrafta dolaşmasının ayrı bir güzelliği olduğunu belirtiyor.

k7Çiçekçileri sade bir arka planın önünde fotoğraflayan Hermann, portresini çektiği her çiçekçinin değerli çiçekleriyle bambaşka pozlar verdiğini görmüş.

k8Fotoğrafçı ayrıca, bu satıcıların hepsinin sattıkları çiçekleri kutsal bir değer gibi taşıdıklarını ve bu kültürde çiçeklerin şaşırtıcı derecede önemli bir yeri olduğunu da vurguluyor.

k9
Son güncelleme: 10:51 - 13.01.2018