Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Konya’nın gezilecek yerleri… İşte Konya gezi rehberi…
Konya’nın gezilecek yerleri… İşte Konya gezi rehberi…
Konya, Anadolu şehirleri içerisinde en büyük yüzölçümüne sahip Türkiye'nin tahıl ambarı ve en eski yerleşim yerlerinden, bozkırın ortasında açan çiçektir. Konya, tarihi geçmişi, camileri ve müzeleriyle mutlaka görmeniz gereken şehirlerimizden... İşte Konya'da gezilecek yerler...
Seyahat 23 Mart 2018 - 15:42

Konya, Mevlana Celaleddin Rumi ve Nasreddin Hoca gibi önemli şahsiyetleri yetiştirmiş, ülkemizin inanç turizminin önde gelen şehirlerinden biridir. Konya’da gezilecek doğal yerler nerededir? İşte size Konya gezi rehberi…

MEVLANA TÜRBESİ

Mevlana Celaleddin Rumi'nin kabrinin de bulunduğu türbe Konya’da öncelikli olarak görülmesi gereken yerdir. Halk arasında Yeşil Türbe de denilen türbe, 1274 yılında Mevlana'nın oğlu Sultan Veled tarafından yaptırmıştır. Her yıl binlerce yerli yabancı turisti Mevlana’nın o ünlü sözleriyle ‘Gel, gel, ne olursan ol yine gel” çağırır. Türbe dört adet fil ayağı(kalın sütun) üzerine yapılmıştır. Maneviyatı içinizde hissedeceğiniz türbe etrafındaki çarşılarıyla birlikte oldukça keyifli bir gezi olanağı sunuyor. Özellikle Şeb-i Arus kutlamalarının olduğu dönemde yoğunluk doruk noktasına çıkmaktadır. Ücretsiz gezebilirsiniz.

YERKÖPRÜ ŞELALESİ

Yerköprü Şelalesi, Hadım ilçesinde bulunuyor. Göksu Nehri üzerinde yer alıyor. 20 metreden dökülen Yerköprü Şelalesi yarattığı atmosfer ile havanın, suyun ve tabii ki manzaranın görsel şölenini sunuyor ziyaretçilerine.

KİLİSTRA ANTİK KENTİ

k3Kilistra Antik Kenti, Konya’ya 34 kilometre uzaklıktaki Meram İlçesinin Hatunsaray Bucağına bağlı Gökyurt köyünde yer alır. Kayaların içlerinin oyularak yerleşim alanlarının oluşturulduğu Kilistra Konya'nın Kapadokya'sı olarak da adlandırılmakta. Kilistra Antik Kenti ayrıca Frig döneminden kalan ve en önemlisi bir krala ait olan kaya mezarlarını da içinde barındırıyor. Antik kent içerisinde höyükler de yer almakta.

ATATÜRK EVİ MÜZESİ

Atatürk’ün Konya ziyaretlerinde kendisine tahsis edilmiş iki katlı küçük mütevazi bir ev. Ev günümüzde Atatürk'ün şahsi eşyalarını ve döneme ait diğer belgeleri, fotoğrafları, gazete kupürlerini görebileceğiniz müze olarak kullanılıyor. Müze ev 1928 yılında Atatürk’e hediye edilmiş ve tapusuna “Reis-i Cumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Konyalıların hediyesidir.” ibaresi yer alır.

İNCE MİNARELİ MEDRESE

Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alan medrese Selçuklu veziri Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından hadis ilmi okutulmak amacıyla 1254’de yaptırılmıştır. Selçuklu Dönemi medrese mimarisine güzel bir örnek teşkil eden eser Alaeddin Camii’nin batı tarafında yer alır. Mimarı Kelük bin Abdullah olan medresenin Selçuklu taş işçiliğinin mükemmel bir örneği olan taç kapısı üzerinde Selçuklu sülüsüyle(Arap harfleriyle yazılan bir tür süslü yazı) yazılmış “Yasin” ve “Fetih” sureleri vardır. 1956 yılında müze olarak açılan medresenin içerisinde bulunan Taş ve Ahşap Eserler Müzesi’ni gezebilirsiniz.

ALAEDDİN TEPESİ

k4Anadolu Selçuklu Devri Konya’sının en büyük ve en eski camisi olan Alaeddin Camii Mevlana Türbesi’ne çok yakın mesafede bulunuyor. Konya’nın en tepesinde bulunan bu tarihi mekan Frig, Hellen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı zamanında yerleşim alanı olarak kullanılmış. Alâeddin Camii'ne de ev sahipliği yapıyor.

KARATAY MEDRESESİ

Alaaddin Tepesi’nin hemen yanında, İnce Minareli Medrese’nin yakınlarında bulunur. Mimarı bilinmeyen medrese Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı döneminde de kullanılan medrese, Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinin en güzel örnekleriyle doludur. Karatay Medresesi 1955 yılında “Çini Eserler Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır. Konya ve yöresinde yapılan kazılarda bulunan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait seramik tabaklar, kandiller ve alçı buluntularını görebilirsiniz.

KARAPINAR ÇÖLÜ

k1Türkiye’nin tek çöl toprağı. Kent merkezine 94 kilometre uzaklıkta bulunan Karapınar Çölü, tarihi İpek Yolu üzerinde yer alıyor.

NASREDDİN HOCA ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Akşehir'de yer alan ve Rüştü Bey Konağı adıyla da bilinen bina, 1992 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Ermeni ustaların başlayıp Türk ustalar tarafından bitirilen binanın giriş katı, etnografik ve arkeolojik eserlere ait depo olarak kullanılırken, müzenin ikinci katı, kronolojik olarak sıralanmış arkeolojik eserlere, üçüncü katı Akşehir kültürünü yansıtan eşyalara yer veriliyor.

SİLLE KÖYÜ

Sille’nin tarihi Büyük Selçuklu döneminden çok öncelere dayanıyor. Konya Merkez'den 8 km mesafede bulunan Sille, neredeyse 3.000 yıllık bir bölge. Antik dönemde Sylla olarak bilinen Sille o dönemlerdeki Kral yolu üzerinde bulunmaktaymış. M.S. 327 yılında Bizans İmparatoru Constantin'in annesi Helena, Hac için Kudüs'e giderken Konya'ya uğramış, buradaki ilk Hristiyanlık dönemlerine ait oyma mabetleri görmüş, Sille'de bir mabet yaptırmaya karar vermiş ve temel atma törenine bizzat katılmıştır. Aya-Elena Kilisesi, onarımlarla günümüze kadar gelmiştir. Hâlen ziyarete açıktır. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait Taş Câmi başta olmak üzere câmiler, Hacı Ağa Hamamı, Subaşı Hamamı, çeşmeler, köprüler gibi Türk-İslâm eserleri de bulunmaktadır. Son yıllarda restore çalışmalarının yapıldığı köy, mağaraları, Kilisesi, çömlekçisi, mum atölyeleri de görülmeye değer yerlerden.

ÇATALHÖYÜK

k2Çatalhöyük Neolitik Kenti, Güney Anadolu Platosu'nda yaklaşık 14ha.lık bir alan üzerinde yer almaktadır. Dünya'daki bilinen ilk yerleşim yeri olarak kabul görmüş durumda. İki höyükten oluşan Çatalhöyük Neolitik Kenti'nin daha uzun olan Doğu Höyüğü, M.Ö. 7400 ve 6200 yılları arasına tarihlenen 18 Neolitik yerleşim katmanından oluşmaktadır. Söz konusu katmanlarda, sosyal örgütlenmeyi ve yerleşik hayata geçişi simgeleyen duvar resimleri, rölyefler, heykeller ve diğer sanatsal öğeler yer almaktadır. Batı Höyüğü ise M.Ö. 6.200 ve 5.200 yılları arasına tarihlenen Kalkolitik Döneme ait kültürel özellikler göstermektedir. Çatalhöyük, aynı coğrafyada 2000 yıldan fazla bir süredir var olan köylerden kentsel hayata geçişin de önemli bir kanıtıdır. 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

KONYA SELİMİYE CAMİİ

Mevlana Dergâhı’nın batısında yer alan ve Kanuni Sultan Süleyman'ın inşaatını başlatıp II. Selim'in tamamlattığı Selimiye Camii (Sultan Selim Camii), Konya şehir merkezinde yer alıyor. Çoğu kaynakta Mimar Sinan tarafından yapıldığı söylenen yapı, tek şerefeli iki minaresi ve kesme taş işçiliği ile Klasik Osmanlı Mimarisinin en güzel örneklerinden. Yıllardır devam eden restorasyon çalışmaları nedeniyle çoğu zaman ziyarete kapalıdır.

MEKE GÖLÜ

k5Dünyada benzeri olmayan zeminde çift patlama ile oluşmuş bir krater gölüdür. Göl ve birincil krater çukurunun uzunluğu 800 m, genişliği 500 m dir. 12 metre derinliğindedir. Muhteşem görüntüsü, jeolojik yapısı ve bölgede göçmen kuşların mola verdiği ender doğa harikalarındandır. Ayrıca bölgede Acı Göl, Çıralı Göl, Meyil Gölü gibi görülmeye değer krater gölleri bulunmaktadır.

Son güncelleme: 15:32 - 29.03.2018