Kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz yerler

Adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan kuzey ışıkları, isminin kaynağına yakışır ihtişamda ve güzellikte manzaralar meydana getiriyor.

Kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz yerler

Her yıl binlerce kişi bu büyüleyici doğa olayına tanıklık etmek için dünyanın dört bir yanından kuzey kutbunun çevresindeki ülkelere akın ediyor. Peki kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz yerler ve en etkileyici şekilde nerelerden görülebilir?

Jukkasjärvi

reykjavik
Karlar arasındaki termal havuzları ve rengarenk şirin evleri sayesinde hali hazırda sayısız turisti kendine çeken Reykjavik, kuzey ışıklarının görüldüğü dönem olan Kasım – Şubat ayları arasında daha da yoğun bir ilgiye maruz kalıyor. Kutup ışıklarının yanı sıra Game of Thrones dizinin çekildiği alanları da ziyaret edebileceğiniz Reykjavik'e Türkiye'den tek aktarmalı uçuşlarla ulaşabilirsiniz.

Svalbard

norway
Dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yeri olarak bilinen Svalbard adasına sadece Norveç üzerinden ulaşılabiliyor. Birkaç küçük köyden oluşan ada, dünyanın, günümüze kadar neredeyse hiç bozulmadan gelen nadir lokasyonları arasında yer alıyor. Bu yüzden fazlasıyla korunaklı bir nokta olduğu için Svalbard'da herhangi bir felakete ya da kıtlığa karşı önlem amaçlı küresel tohum deposu bulunuyor. Tüm bu ilginç detayları dışında Svalbard, kutup ışıklarına en yakın noktalardan biri olma özelliğini de taşıyor.

Kakslauttanen

kakslauttanen
Finlandiya'nın Laponya bölgesinde yer alan Kakslauttanen, ziyaretçilerine, camdan yapılmış Eskimo evlerinde, saunalı ve sıcacık bir ortamdan dışarı dahi çıkmadan kuzey ışıklarını görebilme imkanı sunuyor. Helsinki üzerinden ulaşılabilen şirin köy, Aurora Borealis'in birbirine karışan yeşil ve kırmızı tonlarına tanıklık etmek için mükemmel bir lokasyon.

Caithness

caithness
Kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz yerlerin büyük bir çoğunluğunu oluşturan İskandinav ülkeleri dışında farklı bir alternatif arıyorsanız, İskoçya'nın kuzeyindeki Caithness'i tercih edebilirsiniz. Özellikle sahil kısmından kuzey ışıklarını net bir şekilde görebileceğiniz alan, Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkı gibi İskoçya'daki diğer turistik noktaları ziyaret etmenize de imkan tanıyor. Caithness'e ulaşmak için Edinburgh ya da Glasgow'a kadar hava yolu ile gidebilir, ardından araç kiralayıp, Aviemore'a devam edebilirsiniz.

Kaynak: Tatil Sepeti

Loading...