Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kuzey ışıklarının büyüleyici manzaraları 3 Ekim 2019 09:48
1 Norveç, İzlanda, İsveç, Finlandiya, Grönland, Kanada, Alaska, Kuzey Sibirya'dan görülen Kuzey Işıkları, gökyüzünü yeşil, mavi, pembe ve sarının birbirinden güzel tonuyla şenlendiriyor.
2 Ağırlıklı olarak 23 Eylül-21 Mart tarihleri arasında kendini gösteren, muazzam görüntülerin oluştuğu bu doğa olayına tanıklık etmek eşsiz bir deneyim yaşatıyor.
3 Aurora Borealis olarak da adlandırılan bu ışıklar, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş‘ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkıyor.
4 Aurora borealis'in görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artıyor.
5 Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar, uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de güneş alışılmamış bir yönden doğuyormuş gibi soluk bir kırmızıyla aydınlatıyor.
6 Aurora sözcüğü Roma Şafak Tanrıçası’nın adından, Boreas’da Yunancada kuzey rüzgârına Pierre Gassendi tarafından 1621'de verilen ad.
7 Kuzey Kutbu'nda yaşayan ilk insanlar, Kuzey Işıkları'nın aslında gökyüzünde "danseden ruhlar" olduğuna, Ortaçağ Avrupasındaysa tanrıdan gelen işaretler olduğuna inanıyorlardı.
8 Bugün, bu ışımalara güneşten gelen ve kutuplardaki manyetik alanlara sürüklenen elektrik yüklü parçacıkların yol açtığı biliniyor.
9
10
11
12
13