Sözcü Plus Giriş
GALERİ Limon kokulu Fransız kenti Menton 1 Ocak 2020 12:17
1 Fransa'nın tatil cenneti Cote d'Azur bölgesinde yer alan Menton, denizi, plajarı, tarihi binaları ve her köşesine sinen limon ve portakal kokularıyla ülkenin en ünlü tatil beldeleri arasında yer alıyor.
2 İtalya'nın Toscana bölgesine yakınlığından dolayı iklimi kışları da oldukça yumuşak olan bu şirin yerleşim merkezinin üzerinden, yılın büyük bölümünde güneş eksik olmuyor.
3 Dört yanı limon ve portakal ağaçlarıyla dolu Menton'da her yıl Şubat ayında düzenlenen turunçgiller festivalinde, limon ve portakallardan yapılan devasa heykellerin geçit töreni yapılıyor.
4 Hem festival zamanında hem de tatil sezonunda turistler bu güzel kente akın ettiğinden konaklayacak yer bulmak neredeyse imkansız oluyor.
5 Fransa'nın en çok ilgi çeken klasik müzik festivallerinden birinin de yaz aylarında gerçekleştiği Menton, deniz turizminin yanısıra kültür turizminde de oldukça iddialı.
6 Köklü bir tarihe sahip olan Menton'un geçmişi Paleolitik Çağ'a dayanıyor.
7 Tarihin her döneminde konumuyla gözde bir yerleşim merkezi olduğu için, farklı kültürleri yansıtan çok sayıda mimari yapıyı kentte görebilmek mümkün.
8 Şehre gelen turistler, eşsiz tarihi mekanları ziyaret ediyor, rengarenk boyalı evleri iki yanına sıralandığı dar sokaklarda dolaşmanın ve bol bol fotoğraf çekmenin keyfini yaşıyor.
9
10