Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Maşukiye gezilecek ve doğal yerleriyle bambaşka… Maşukiye’ye nasıl gidilir? Maşukiye’de gezilecek yerler…
Maşukiye gezilecek ve doğal yerleriyle bambaşka… Maşukiye’ye nasıl gidilir? Maşukiye’de gezilecek yerler…
Kartepe'nin eteklerinde, yemyeşil doğası, masmavi gökyüzü, tertemiz orman havası soluyacağınız en güzel kaçış noktalarından biridir Maşukiye. Maşukiye'ye gitmek için burada sayamadığımızdan daha çok sebep var. Hafta sonu alıp başınızı gitmek, biraz kafa dinlemek isterseniz Maşukiye'yi mutlaka gezip keşfedin deriz. Maşukiye'ye nasıl gidilir? Maşukiye'de gezilecek yerler nelerdir? İşte size Maşukiye gezi rehberi...
Seyahat 18 Nisan 2018 - 09:24

İstanbul’un yoğun iş yaşamından, stresli ve çıldırtan trafiğinden kurtulmak isteyenler: İşte Maşukiye’ye gitmeniz için size en güzel bahane. Birkaç gün de olsa bu keşmekeşten kurtulup doğayla iç içe yaşamın ve yaşamanın farkına varmak… Maşukiye sizi bekliyor. Maşukiye’de gezebileceğiniz yerler, Maşukiye tatili için gezilecek yerler için öneriler ve daha fazlası Maşukiye turu gezi rehberinde…

NASIL GİDİLİR?

Kocaeli il merkezine sadece 36 kilometre, Kartepe mevkiine de 13 kilometre uzaklıktadır. Maşukiye'ye gitmek için TEM veya E5 karayolu tercih edilebilir. TEM yolunu tercih edecekseniz İzmit tabelasını takip etmeniz gerekiyor. Adapazarı yönüne döndükten sonra Sapanca sapağından girin ve bir 10 dakika sonra Maşukiye'ye ulaşmış olacaksınız.

GEZİLECEK YERLER

Maşukiye İzmit'in bir beldesidir. Bu kadar popüler olmasının nedeni Kartepe'nin eteklerinde olmasıdır.

Maşukiye merkezi dendiği zaman akla ilk olarak restoranları ve lezzetli yemekleri gelmelidir. Aynı zamanda kirazı ile meşhur olan beldede bulunan kiraz bahçeleri ziyaret edilebilir. Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. İşte Maşukiye’de gezilecek yerler…

İSTANBUL’A YAKIN 5 GÜZEL KAMP YERİ

 

AYGIR DERESİ

Merkeze yakın yerde bulunan Aygır Deresi de mutlaka görülmelidir. Kartepe'nin zirvesinden başlayan bu dere bu bölgeye kadar uzanır. İçinde bulunan şelale de görenleri büyüleyecek güzelliktedir.

YAYLALARI

Kirazlı Yaylası ve Kuzu Yaylası en ünlü yaylalarıdır. Bunlar haricinde Soğucak Yaylası, Sultanpınar Yaylası, Çiğdem Yaylası ve Dikmen Yaylası da görülmesi için not edilmeli.

Maşukiye

Maşukiye

MAŞUKİYE’DE NE YENİR?

Maşukiye demek organik ürünleri ile ünlü olan alabalık restoranları demektir. Hafta sonu kahvaltıları için de sıkça tercih edilir. Bölgenin doğa ile iç içe olması ve organik ürünlerinin de bol olması sebebiyle serpme kahvaltı keyfi için ideal bir nokta.

SONBAHARDA GİDİLMESİ GEREKEN 5 YER

 

KARTEPE HAKKINDA

Aslında tepenin ismi Keltepe ama bol kar yağdığı için İzmitliler bu adı uygun görmüş. Kartepe üzerinde birçok yürüyüş rotası var. Hatta buradan Samanlı Dağları'nın diğer bölgelerine birkaç günlük kamplı yürüyüşler de yapılabilir. Yaz ve kış aylarında her yıl on binlerce kişi Kartepe'ye çıkıyor. Kimi piknik, kimi kayak, kimi de yürüyüş için. O kadar farklı iklim çeşidi var ki buralarda, aşağılar güneşten kavrulurken, yukarıda aracınıza zincir takabilecek kadar zor durumlara düşebilirsiniz. Kartepe aynı zamanda kayak merkezi olarak hizmet veriyor.

En güzel yürüyüş dönemleri ilkbahar ve kış ayları. İlkbahar aylarında vadiler henüz karla kaplı olduğu için yürüyüş yapanlar kar üzerinde batmadan yürüme keyfini çıkarabilir. Yürüyüş rotasını tespit ederken dikkat edin çünkü orman patikaları bozulmuş.

Kartepe'de yapılacak kış yürüyüşleri de çok zevkli geçiyor. Yoğun bir kar yağışından sonraki hafta giderseniz ağaçların palto kuşandığını göreceksiniz.