Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Milas müzeler şehri oluyor
Milas müzeler şehri oluyor
Muğla Milas’ta ilçenin simgelerinden biri olan Gümüşkesen Mezar Anıtı’nın silüetini ortaya çıkaracak olan yeni müze projesi çalışmaları başladı.
Seyahat 2 Ocak 2018 - 12:41
g2

Gümüşkesen Arkeoloji Müzesi ve diğer müze projeleriyle birlikte yatırımlardan aslan payını alan Milas, şimdiden ‘müzeler şehri' olarak anılmaya başlandı.
g3Antik dünyanın 7 harikasından biri kabul edilen Halikarnassos Mausoleumu'nun Roma Dönemi'ne ait bir kopyası olarak, Sodra Dağı'ndan çıkarılan gri damarlı mermerle inşa edilen Gümüşkesen Mezar Anıtı, kültürel zenginliğiyle dikkat çeken Milas'ın simge eserlerinden birini oluşturuyor.

g4Yapım tekniği ve mimari süslemelerin stil kritiği bakımından Roma Dönemi'nde Antoninler sülalesinin hüküm sürdüğü M.S. 160-180 yılları arasına tarihlenen Gümüşkesen Mezar Anıtı, yeni müze projesiyle asıl silüetini bulacak.

g5Milas'a ve özellikle Gümüşlük Mahallesi'ne değer katan, şimdiden arsa ve konut fiyatlarını arttıran Gümüşkesen Arkeoloji Müzesi, inşa çalışmaları tamamlandığında kapılarını ziyaretçilere açacak.

g11Projeyi çizen mimarlar, çalışmalarında tamamıyla Gümüşkesen Mezar Anıtı'na odaklandı.

g12En üst kotta anıt mezarın yer alacağı ve anıta giden özel bir merdiveninin inşa edileceği proje, nitelik itibariyle şimdiden takdir toplamayı başardı.

g13İlçedeki arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılan taş eserlerin, özel koleksiyonların sergileneceği yeni müze binasının içi de manzara olarak anıtı gösterecek şekilde dizayn edilecek.

g9