Milas’ta ölüler şehri bulundu

Muğla Milas’ta 700 metrekarelik bir alanda sürdürülen arkeolojik kazılarda, Helenistik döneme ait 32 adet mezar ve çanak çömlek üretilen 3 adet fırın bulundu.

Milas’ta ölüler şehri bulundu

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Hayıtlı Mahallesi'ndeki 1.derece arkeolojik sit alanında kalan bir arsada, 12 yıl önce inşaat çalışmaları için temel kazısı başlatıldı. Temel kazısında arkeolojik kalıntılara rastlanmasıyla birlikte Milas Müzesi başkanlığında kurtarma kazıları başlatıldı.

m1Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nün bilimsel destekleriyle 700 metrekarelik inşaat temeli alanında yapılan kazı çalışmalarında, 4 yıllık periyotta toplam 32 adet mezar ve 3 adet çanak çömlek üretilen fırın gün yüzüne çıkarıldı.

m2Sırasıyla 2005, 2006, 2016 ve bu yıl yapılan kurtarma kazılarında ortaya çıkan mermer plaka tekne tipi ve örgü tipindeki mezarları ve içerisinden çıkan eserler ile kemikleri inceleyen bilim insanları, alanın Arkaik Dönem (M.Ö 7-6 yy.) ve Klasik Dönem (M.Ö 5-4 yy.) içerisinde Mylasa Antik Kenti’nin nekropolü (ölüler şehri) olduğunu belirtiyor.

m43 BİN YILLIK ÇÖMLEKÇİ MAHALLESİ

Ayrıca kazılarda, Batı Anadolu'da çok fazla rastlanılmayan tiplerde üç ayrı fırın bulundu. Çalışmalar sırasında arkeologları heyecanlandıran son derece iyi korunmuş haldeki fırınların, Geç Hellenistik ve Erken Roma (M.Ö 1 yy – M.S 1.yy.) döneminde kullanıldığı düşünülüyor.

m3Bu fırınlarda üretilen çanak çömleklerin arasında ticari amphoralar, lekaneler (leğen), sürahiler, pişirme kapları, su künkleri, döşeme tuğlalara rastlayan arkeologlar, Hellenistik ve Roma dönemlerinde alanın önemli bir üretim merkezi ve bir çömlekçi mahallesi olabileceği öngörüsünde bulunuyor.

m5Arkeolojik alandaki buluntuların çeşitliliği ve zenginliği, Mylasa Antik Kenti'nin bilinmeyenlerini aydınlatırken; arkeoloji bölümü öğrencilerinin eğitimine de büyük katkılar sundu.

Dalyan'daki Kaya Mezarları'nın gizemi İlginizi Çekebilir Dalyan'daki Kaya Mezarları'nın gizemi Çin'de 2400 yıllık mezardan at arabası ve iskeletler çıktı İlginizi Çekebilir Çin'de 2400 yıllık mezardan at arabası ve iskeletler çıktı