Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ordu gezilecek yerler: Yeşil şehir Ordu’nun gezilecek tarihi ve turistik yerleri
Ordu gezilecek yerler: Yeşil şehir Ordu’nun gezilecek tarihi ve turistik yerleri
Doğası ve gezilecek yerleriyle dikkat çeken Ordu... Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Ordu, Giresun, Samsun, Sivas, Tokat ile komşu ve tarihi M.Ö. 15 binli yıllara dayanan Ordu'nun gezilecek tarihi ve turistik yerleri nerelerdir? Hepsi ve daha fazlası haberimizde...
Seyahat 16 Mayıs 2018 - 08:12

İsmi eski Yunan Mitolojisinde geçen altın postun kaybolduğu yer (Yason Burnu) olarak bilinen Ordu, yeşil ve mavinin kucaklaştığı doğal güzellikler içerisinde, Türkiye’nin en çok fındık üretiminin yapıldığı, tarihi eserleri oldukça fazla olan önemli turizm şehirlerimizden biridir. Şimdi Ordu’nun tarihi ve turistik yerlerini daha yakından tanıyalım…

ORDU’NUN GEZİLECEK YERLERİ

BOZTEPE

Ordu’yu ve Karadeniz’in eşsiz güzelliğini kuşbakışı seyretmek için en önemli adres Boztepe’dir. Denizden 450 metre yükseklikte olan Boztepe il merkezine 6 kilometre mesafede olup hem asfalt yolla hem de dilerseniz teleferikle ulaşmak mümkündür. Boztepe’de yeme içme ve dinlenme tesisleri ile ormanlık piknik alanları mevcuttur. Boztepe ayrıca, yamaç paraşütü yapanlar için Türkiye'de en önemli 10 noktadan biri olarak kabul ediliyor.

Ordu Boztepe

Ordu Boztepe

TAŞBAŞI MAHALLESİ VE TAŞBAŞI KİLİSESİ

Ordu merkezde yer alan Taşbaşı Mahallesi Boztepe'nin eteklerine kurulmuş. Cumhuriyet dönemindeki mübadeleye kadar Ermeni ve Rumların çoğunlukta olduğu bir mahalleymiş. Taşbaşı Mahallesi'nin en önemli yapısı ise Taşbaşı Kilisesi. Bir süre cezaevi olarak da kullanılan kilise 1853 yılında yörede yaşayan Ortodoks Hristiyanlar tarafından yapılmıştır. Doğu-batı yönünde dikdörtgen bazilika planında yapılan yapının arazi konumundan ötürü apsis yönü dayanak duvarları ile güçlendirilmiştir. Kilisenin ibadet mekânı üçer sütunlu iki sıra ile üç nefe ayrılmıştır. En geniş olan ne orta neftir. Naosun (ibadet mekanı) apsise yakın yerinin üzeri çevresinde pencereler sıralanan yüksek yuvarlak kasnaklı bir kubbe ile örtülüdür. Kilisenin duvarları kesme taştır.

KURUL KAYALARI

Ordu merkezden 13 kilometre uzaklıktaki Bayadı Köyü sınırlarında bulunan sivri bir kaya üzerine kurulmuş olan Kurul Kayalıkları ve Kurul Kalesi; 1. dereceden arkeolojik ve doğal sit alanı olan, antik bir yerleşmedir. Burada yapılan kazılarda 250 – 300 adet merdiven gün ışığına çıkarılmıştır. Kazı esnasında bulunan pişmiş topraktan çatı kiremitleri, duvar örgüsü seramik parçaları incelenmiş ve M.Ö. II. ve
I. yüzyılda burada yerleşim yapıldığı tespit edilmiştir. Kurul Kalesi’nde 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen, 110 santim yüksekliğinde mermerden yapılmış Ana Tanrıça Kibele heykeli de bulunmuştur. Buradan şehrin ve yaylalarının muhteşem manzarasını doyasıya seyredebilirsiniz.

YASON BURNU VE YASON KİLİSESİ

Perşembe ilçesinin 15 kilometre batısında, Çaytepe köyü sınırları içinde bulunan Yason Burnu, 1. derece arkeolojik, 2.derece doğal SİT alanıdır. Doğal güzelliği ile ziyaretçileri adeta mest ediyor. Gün batımının en güzel seyredildiği yerlerden biri olan Yason Burnu, 1869 yılında yapılan kilisenin onarılarak ziyarete açılması ve aslına uygun çevre düzenlemesi ile turizm cazibe merkezi haline getirilmiştir. Yason Burnu ayrıca, Antik Yunan Troya'sında meşhur kayıp altın postun kaybolduğu yer olarak biliniyor. Bu burunda yer alan kilise de Ortodoksların dünyadaki en önemli 150 kilisesinden biri olarak kabul ediliyor.

OHTAMIŞ ŞELALESİ

Ordu'ya 38 km uzaklıkta Ulubey ilçesi, Ohtamış köyünde bulunan şelale,
Karadeniz'in en büyük şelalesidir. Şelale, 30 metre yükseklikten 90 derecelik bir eğim ile dökülmekte ve düştüğü yerde küçük bir havuz oluşturmaktır. Ordu genelinde 50 şelaleden biri olan Ohtamış Şelalesi, yazın bunaltıcı sıcaklarından kaçıp serinlemek ve tabiatla başbaşa huzurlu bir gün geçirmek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

HOYNAT ADASI

Odu’nun Perşembe ilçesinde bulunan Hoynat Adası, tepeli karabatakların Türkiye’de tek yuva yaptığı önemli tarihi yerlerden biridir. Hoynat Adası’nı eskiden gemicilerin depo ve sığınak olarak kullandıkları tahmin edilmektedir. Hoynat adasında, MÖ 6. yüzyıldan kalma eski bir kale kalıntısı da bulunuyor.

PERŞEMBE YAYLASI

Perşembe Yaylası, Ordu’nun Perşembe ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktadır. 1500 metre rakımlı Perşembe Yaylası, ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de adı geçen yayladır. 1991 yılında Bakanlar Kurulu tarafından turizm merkezi ilan edilmiş. Dünya mirası olarak korunması için tescil işlemlerinin hızla sürdüğü Perşembe Yaylası, dinlenmek, piknik yapmak, safari ve yamaç paraşütü gibi aktivitelerin yapılabileceği eşsiz bir cennet.

DOĞU KARADENİZ’DE GİDİLMESİ GEREKEN 5 YER

KAYBOLAN ALTIN POST HİKAYESİ

Eski Yunan Mitalojisi'ne göre Bulut Tanrıçası Nephele, çocukları Phrixus ve Hele babaları tarafından kurban edilecekken onları Hermes'in kendine verdiği altın postlu uçan koçla kaçırır. Çocuklardan Hele yolda Çanakkale Boğazı'nda düşerek ölür ama Phrixus Colchiz'e kadar gelir. Koç ise burada Zeus'a kurban edilir. Bu koçun postu yıllar sonra İolkos krallığının başında bulunan Aison'un oğlu Iason (Yason) tarafından aranan meşhur Altın Post haline gelir. Mitolojiye göre Ordu'nun Perşembe ilçesinde Yason Burnu bu meşhur altın postun kaybolduğu yer olarak bilinir.

Ordu isminin kökeni bugünkü Eskipazar yakınlarında Kytoro isimli şehrin kurulmasının ardından, Eskipazar'ın bulunduğu yere Bayramlı ismi ile kuruluyor. Ancak şehrin önemini yitirmesi ile yeni bir il merkezi olan Bucak kurulur ve 1869'lu yıllarda Bucak ismi değişikliğe uğrayarak “Ordu” olarak günümüze ulaşmıştır. İşte Ordu’nun gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden birkaçı…

Son güncelleme: 10:04 - 16.05.2018