Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Orlando’da çocuklar gibi şendik
Orlando’da çocuklar gibi şendik
Hani “Çocuklar gibi şen olmak” diye bir deyim var ya? İşte Orlando bu deyimin hakkını sonuna kadar veren bir yer.
Seyahat 17 Nisan 2016 - 00:00

Amerika Birleşik Devletleri'nin güney doğusunda, Florida eyaletinde yer alan Orlando dünya üzerinde bünyesinde en fazla sayıda tema park bulunduran yerlerden biri. 

Merkezinde çok sayıda iş merkezi olan kentin aslında önemli bir turizm noktası olmasının sebebi çevresinde yer alan sayısız tema parkı. Bu tema parkları Orlando'yu kocaman bir eğlence merkezi haline getirmiş.

Nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız, tema parkların haritasını gösteren bir harita edinip ilk olarak Disney Down Town'a gidin. Buradaki konsept restoranları dolaşın. Tabii çok farklı seçenekler olduğunu unutmamak gerek. İçinde dev akvaryum olanından 5 dakikada bir patlama gerçekleştiren volkanın yamacında kurulmuşuna, dev timsahların önünüzde gezindiği Afrika konseptinden kendinizi dinazorlar devrinde hissedeceğiniz pek çok seçenek mevcut. Ama hangisini seçerseniz seçin keyif alacağınız kesin. Burada biraz soluklandıktan sonra bölgeyi kuşbakışı izlemek isterseniz aynı anda en fazla 20 kişinin binebildiği balona bir bilet alın ve yavaşça gökyüzüne yükselmeye başlayın. Yerden yaklaşık 200 – 250 metre kadar yükselebilen ve bir mekanizma ile yere bağlı bulunan balon aslında gökyüzüne yükselen bir asansör gibi. Havada sağa sola hareket etmese de yukarıdan manzarayı izlemeye değer.

Walt Disney World

Orlando'nun merkezine yaklaşık 40 dakika mesafede yer alan 122 kilometrekarelik alan üzerine kurulmuş olan bu tema park 1971'den beri hizmet veriyor. İçerisinde birbirinden farklı konseptte tam 4 tane park var. Bunlardan en büyük olanı Magic Kingdom. Walt Disney World'un ilk kurulan ve en fazla ziyaretçi alan yeri. Mickey Mouse, Donald Duck, Goofy, Pluto gibi çizgi karakterlerin hayat bulduğu bu parkın en gösterişli yeri ise bana göre Cindrella'nın şatosu. 7 ayrı bölümden oluşan Magic Kingdom tam bir masal dünyası.

Yapım aşamasındayken NASA'dan yetkililere danışılarak “geleceğin dünyası” fikri üzerine inşa edilen Epcot ise bir diğer bölüm. Amacı geleceğin dünyasını çocuklara bugünden göstermek. Ayrıca içerisinde 17 ülkenin yemekleri ve kültürleriyle ayrı ayrı tanıtıldığı bir bölüm de var.

İçerisinde geçmişten günümüze Disney tarafından yapılan yapımlara ait aktivitelerin sergilendiği Disney World studios ise çocuklar kadar büyükleri de cezbediyor.

İçinde roller coaster da bulunan Animal Kingdom ise apayrı bir dünya. Vahşi hayvanları doğal ortamlarında görmek isterseniz buradaki safari turunu pas geçmeyin.

Universal Studios

Kaliforniya'daki Universal studios ile kıyaslandığında biraz daha küçük olsa da dolaşmak için 1 tam gün bile yetmeyecek kadar büyük. Sabah saat 09:00'da açılan park genelde 18:00'da kapanıyor. Ancak özel günlere denk gelirseniz 24:00'e kadar parkın tadını çıkartabilirsiniz. Universal Studios, Island of Adventure ve Wet'n Wild olmak üzere üç bölümden oluşan park 7'den 70'e herkese hitap ediyor.
Bu bölümde yetişkinler tarafından en çok tercih edilen aktivitelerin başında Men In Black ve Mummy temalı roller coasterlar var. Park içinde yürürken çizgi karakter ya da Hollywood yıldızlarının kostümüne bürünmüş kişilerle karşılaşıp fotoğraf çektirmek mümkün.

Parkın bazı bölümlerinde yer alan aktivitelerin başlama saatlerine mutlaka dikkat edin, aksi takdirde çok uzun sure kuyrukta bekleyebilirsiniz. Harry Potter'ın sihirli odasını ziyaret edebilir, Jurassic Park'ta dinazorlar ile karşılaşabilir, Karayip Korsanları'nı izlerken Simbad'ın maceralarına tanık olabilirsiniz. Ancak benim favorim Spider Man ile birlikte bir filmin içinde oradan oraya zıplamak oldu. Lazer teknolojisini o kadar başarılı kullanmışlar ki olayı adeta yaşıyorsunuz, binadan uçarken bir anda Spider Man arabanızın üzerine atlıyor, resmen irkiliyorsunuz. Benzer bir deneyimi Terminatör stüdyosunda da yaşayabilirsiniz.

Bir diğer önerim ise doğal afetlerin yaşandığı stüdyo. Burada ziyaretçileri önce bir salona alıyorlar. Sonra yönetmen çıkıp hep beraber bir film çekeceğimizi ve bunu nasıl yapacağımızı anlatıyor. Başlıyoruz filmi yaşamaya. Bir metroda olduğunuzu düşünün.. Aniden bir deprem oluyor, ardından yangın. Çok geçmeden sele maruz kaldığınızı hayal edin. Tabii hepsi bu senaryoda ve oyuncu da sizsiniz.

Universal Stüdyolarından ayrılmadan önce 3.000 kişi kapasiteli dünyanın en büyük Hard Rock Cafe'sini ziyaret etmeyi unutmayın. Restoranın tepesinde asılı duran Rolls Royce ve içerisindeki duvarlarda çeşitli sanatçıların hediye ettikleri sahne kostümleri görülmeye değer.

Kennedy Uzay Merkezi

Orlando'ya yaklaşık 90 km uzaklıktaki Kennedy Uzay Merkezi bir kısmı ziyarete açık gerçek bir uzay üssü. Yılda yaklaşık iki milyon turistin ziyaret ettiği bu uzay üssü, 1968'den beri NASA'nın tüm insanlı uzay uçuşlarında kullanılmış. 1969'da Ay’a insan gönderen ilk uzay aracı Apollo 11 de buradan fırlatılmış.

Yaklaşık 570 kilometrekare alana yayılan bölgenin tamamı turistlere açık olmasa da burada bulunan turist servislerine binerek roketlerin fırlatıldığı alanları, roket fırlatma platformlarını, NASA binasını görebiliyorsunuz. Ardından NASA ziyaretçilerine özel alana geçip hazırlanan özel gösterim ile ilk uzay mekiğinin gönderildiği anı izleyebiliyorsunuz. Sanki yıllar öncesine gittik ve roket kumanda odasının içindeyiz. Belgesel görüntüleri ile de destekleri sunumda astronotların hazırlanması, uzay mekiğine binmeleri, kumanda odasındaki heyecan ve ateşleme geri sayım ile bizlere de yaşatılıyor. Biz de tarihin yazıldığı o ana tanıklık etmiş oluyoruz.

Yine bu bölümde görülecekler arasında astronot kıyafetleri, uzay kapsülü ve ayda kullanılan araç yer alıyor. Hatta bir camekan içerisinde korunan Apollo Projesi kapsamında aydan getirilmiş bir taş parçasına bile dokunabiliyorsunuz.

Merkezin bir diğer bölümünde sergilenen ilk uçuşunu Ekim 1985’te, son uçuşunu ise 8 Temmuz 2011’de gerçekleştirmiş olan NASA’nın 4. uzay mekiği Atlantis'i görebilirsiniz. Hatta burada Uzay mekiği fırlatılışını deneyimleyebilirsiniz.

Tuğçe YILMAZ

Son güncelleme: 23:04 - 18.04.2016