Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Orta Asya’nın ruhani kalbi: Buhara
Orta Asya’nın ruhani kalbi: Buhara
Tarih boyunca yetiştirdiği ilim ve fikir adamları, sanatçı ve alimleriyle bilinen, onların ardında bıraktığı eserlerle dünyada Türk-İslam mimarisinin zirveye ulaştığı şehirlerden Buhara, ziyaretçilerini maneviyatıyla da kuşatıyor.
Seyahat 8 Aralık 2018 - 12:33

Farklı kültür ve inançlara ev sahipliği yapmış Buhara’nın dar sokaklarında gezinirken yaklaşık 400 yıl önce inşa edilmiş bir sinagoga rastlamak mümkün.

a3Günümüzde az sayıda Yahudi ailenin yaşadığı mahallede yer alan sinagogun ortasında bir avlu, avlunun iki yanında oturma yerleri, duvarda resmedilmiş 7 kollu şamdan, hahamların fotoğrafları ve çok eski Tevratlar bulunuyor.

a8Şehrin merkezinde yer alan Leb-i Havuz kompleksi, Buhara’da görülmesi gereken en önemli yerlerin başında geliyor. Kompleksin içinde yer alan dükkanlarda ise günümüzde Özbekler, ata mirası demircilik zanaatını icra ediyor ve en güzel örneklerini sergiliyor.

a4Bu kompleksin içinde medrese cami de bulunurken, ortadaki havuzun kenarında ise Nasrettin Hoca’nın heykeli yer alıyor. Leb-i Havuz olarak bilinen yer tarih boyunca kervanların en önemli uğrak yerlerinden olmuş.

a1Kompleks bünyesinde yer alan medreselerden Nadir Divan Bey Medresesi’nin giriş kapısında hayvan ve güneş figürlerinin yanı sıra Kur’an-ı Kerim’den ayetlere yer verildiği görülüyor.

a6Dönemin Buhara Emirinin kaldığı saraylardan birinin içinde yer alan açık mescid ince işliğiyle adeta göz kamaştırıyor. Emirin misafirlerini ağırladığı, eşlerinin kaldığı ve açık mescid olarak kullandığı yapılar da görenleri adeta büyülüyor.

a5İnce işçiliğiyle ön plana çıkan, şehirdeki en eski mimari yapılar arasında yer alan “Ark (Kale)”ın etrafı devasa surlarla çevrili. Kalenin ana kapısından girdikten sonra eğimli yoldan yukarı çıkarken sağda ve solda mahkumların kaldığı demir parmaklıklı hücreler bulunuyor.

a7