Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Peribacalarına beton gölgesi
Peribacalarına beton gölgesi
Türkiye'nin peribacalarıyla ünlü turizm merkezi Kapadokya'da gelişigüzel inşa edilen yapılar ve özensiz düzenlemeler, bölgenin doğal güzelliğine gölge düşürüyor.
Seyahat 9 Ekim 2018 - 14:46

Kapadokya’nın peribacalarıyla dolu Uçhisar, Göreme, Ürgüp ve Çavuşin gibi bölgelerinin yoğun ilgi gördüğünü belirten turist rehberleri, vadilere ve gezi rotalarına çeşitli isimler altında beton yapılar dikildiğini, bu çirkin yapılaşmanın son zamanlarda hız kazandığını kaydetti.

p1Çavuşin’de peribacalarının hemen yanında ‘su damı’ adı altında ev yapıldığını ileri süren rehberler, kayadan oyma tarihi Çavuşin Kilisesi’nden başlayan bölgenin ortasına inşa edilen yapıyı turistlere anlatmakta güçlük çektiklerini ifade etti.

p2Rehberler, şunları söyledi: “Bu bölgede vatandaşların tapulu arazileri de yer alıyor. Elbette insanlar arazilerini istedikleri gibi değerlendirebilirler. Bu arazilerde üzüm bağları, meyve ağaçları bulunuyor ve bunlar, doğal güzelliklerle bir bütünlük oluşturuyordu. Ancak bağlar bozulup, ağaçlar kesilerek beton yapılar yapılması kabul edilebilir bir şey değil. Türk turizminin önemli bir parçası olan Kapadokya bölgesinde bu tür yapılarla daha sık karşılaşır olduk.”
p4Geçimlerini bölgeye gelen turistlere yiyecek ve küçük hediyelik eşyalar satarak kazanan bölge sakinleri de peribacaları ve doğal güzellikler arasına inşa edilen yapılardan şikayetçi olduklarını ifade etti.

p5Bölge sakinleri, “Bu bölgede pek çoğumuzun arazisi var. Ancak bazı arkadaşlar, önceden bağ olan arazilerine ev yapıyorlar. Betonlaşma bölge turizmini baltalıyor. Bölgeye turistler, peribacalarını ve bu güzellikleri görmeye geliyor, beton evleri seyretmeye değil” diyerek tepkilerini dile getirdi.

p6
DHA

Son güncelleme: 14:47 - 09.10.2018