Sözcü Plus Giriş
GALERİ Randevuyla ziyaret edilebilen gerçeküstü sanatın ustası Salvador Dali'nin Müzesi 20 Mart 2019 15:41
1 Ünlü ressam Salvador Dali'nin doğup yaşadığı İspanya'nın Figueres kentinde bulunan 'Salvador Dali Müzesi', talep yoğunluğu nedeniyle her gün belirlenen sınırlı sayıdaki ziyaretçi tarafından gezilebiliyor.
2 Sanatçının kendisi tarafından müzeye dönüştürülen yapı, aynı zamanda Salvador Dali'nin 14 yaşındayken ilk sergisini açtığı Belediye Tiyatro Binası.
3 İspanya İç Savaşı sırasında ağır bombardıman sonucu harabeye dönen yapı, 1960 yılında Belediye Meclisi kararıyla ünlü ressama bağışlanmış.
4 Dali de kendi kişisel tarihinde önemli yeri olan binayı restore edip düzenleyerek 1974 yılında kendi adını verdiği müze olarak hizmete sokmuş.
5 Müzede, sanatçının 4 binin üzerinde eseri bulunuyor ve bu rakam, müzenin Dali'nin en fazla eserini barındıran sanat kurumu olarak dünyaca ün yapmasını sağlamış durumda.
6 Müzede, sanatçını sadece resimleri değil, kolaj, heykel ve mekanik eserleri de yer alıyor.
7 Sanatçı, bu müzede sadece kendi eserlerini değil, koleksiyonunun önemli parçaları olan; El Greco, Marchel Duchamp, Antoni Pitxot gibi sanat tarihinin ünlü isimlerinin eserlerini de ziyaretçilerin izlenimine sunmuş.
8 Ekim-Haziran arası Pazartesi günleri kapalı olan müze, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ise haftanın yedi günü açık.
9 Müzenin kurallarından biri de sırt çantalarını girişteki vestiyere bırakma zorunluluğu.
10