Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Samsun gezilecek yerler: Tarihi 10 binlerce yıl eskiye dayanan Samsun…
Samsun gezilecek yerler: Tarihi 10 binlerce yıl eskiye dayanan Samsun…
Samsun gezilecek yerleri ve tarihiyle her açıdan dikkat çeken şehirlerimiz arasında. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve 18 arkadaşının Bandırma Vapuru ile gelip Milli mücadelenin ilk adımının atıldığı ve tarihinin eski taş devrine kadar uzandığı Samsun. İşte Samsun’da görülmesi gereken 5 yer…
Seyahat 27 Ekim 2018 - 09:18

Yerleşim olarak tarihi çok eskilere dayanan ve ilk insan izleri eski taş devri (Paleolitik Çağ-M.Ö. 600.000-10.000)’da Tekkeköy mağaralarında ortaya çıkan Samsun’un, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihinde de önemli yeri bulunuyor. İşte Samsun’da görülmesi, gezilmesi gereken 5 yer…

BANDIRMA VAPURU MÜZESİ

Atatürk’ü milli mücadeleyi başlatmak için İstanbul’dan Samsun’a götüren Bandırma Vapuru’nun, aslına uygun yapılan ve 2003 tarihinde ziyarete açılan müze gemidir. Gemide, Atatürk ve arkadaşlarının balmumu heykelleri de bulunuyor.

Bandırma Vapuru


İLK ADIM ANITI(ATATÜRK ANITI)

Milli mücadelenin ilk yıllarında Samsun'a giden Atatürk'ün ilk adım attığı yer olan anıt, Mimar Seçkin Viter tarafından yapılmıştır. Bronzdan yapılmış heykel, kaidesiz 4.75 metre, kaideli 8.85 metredir. Bu özellikleriyle de dünyada ikincidir. İlk Adım Heykeli, Atatürk'ün doğumunun 100. yılında yapılmıştır. Şehrin simgelerinden biridir.

Milli mücadele adımının atıldığı Samsun’da gezilecek tarihi ve turistik yerler


GAZİ MÜZESİ

Atatürk'ün Samsun’a ayak bastığı zaman 18 arkadaşı ile milli mücadelenin planlarını yaptığı tarihi mekan 1902 yılında yapılmış ve yıllarca Mantika Palas adı ile otel olarak kullanılmış. O günün anısına otelin anahtarı 1926 yılında Samsun Valisi Fahri Bey başkanlığında Samsunlu bir heyet tarafından, Mustafa Kemal Paşa'ya teslim edilmiş. Daha sonraki yıllarda şehre gelişlerinde de Atatürk bu binada kalmış. Ölümünden sonra bina kız kardeşi Makbule Hanım'a geçmiş. 13 Eylül 1939'da belediye tarafından kamulaştırılan bina 9 Ekim 1940 yılında Samsun Gazi Müzesi olarak ziyarete açılmış. Gazi Müzesi'nde Onuncu Yıl Nutku'nun aslı, Atatürk'le ilgili fotoğraflar, belgeler ve gezi çantası, Bandırma Vapuru'nun bir maketi sergilenmekte.

SAMSUN ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Şehrin en zengin koleksiyonlarına sahip müze 1981 yılında hizmete girmiştir. Samsun ve çevresinde Kalkolitik Çağ’dan, Helenistik döneme Roma ve Bizans dönemine ait eserler sergilenmektedir. Müzede ayrıca antik Amisos kentinde ortaya çıkan mozaikler de teşhir ediliyor. Müzedeki en önemli eserlerin başında Amisos hazinesi gelir. Müzede ayrıca; mezar stelleri, kabartmalar, bronz bir heykel, çanaklar-çömlekler ve som altından ölü hediyeler sergilenmektedir. Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ndeki etnografik eserler arasında bindallılar, cepkenler, peşkirler, saat keseleri ve mutfak eşyaları bulunmaktadır. Bahçesinde ise Roma ve Osmanlı dönemine ait eserleri bulabilirsiniz.

GEZGİNLERİN TERCİH ETTİĞİ EN UCUZ 5 ROTA

 

İKİZTEPE HÖYÜĞÜ

Samsun’un Bafra ilçesine 7 kilometre uzaklıktadır. Yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında höyüğün Eski Tunç ve Erken Hitit Çağı’nda yerleşim alanı olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Höyük, esasında dört tepe olsa da, uzaktan iki tepe gibi göründüğü için İkiztepe adını almıştır. Kazılarda çıkarılan eserler arasında; nekropol, süs eşyaları, silahlar, toprak kaplar, kemik iğne, metal gereçler ve testiler bulunuyor.