Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Şarapseverlere özel tatil rotaları
Şarapseverlere özel tatil rotaları
Şarabın kendine ait bir kültürü, bir literatürü vardır. Kendini tam bir şarapsever olarak tanımlayan kişiler, farklı şarapları tadabilmek için konfor bölgesinden düşünmeden çıkabilir ve gerekirse kıtaları aşabilir.
Seyahat 4 Nisan 2017 - 13:43

Siz de seyahat ederken bir yandan dünyaca ünlü yöresel şarapları denemeden edemeyenlerdenseniz bu rotalara biz göz atmalısınız…

w6İtalya

Şarap denilince akla ilk olarak Avrupa ve Avrupa'da da İtalya gelir. Bir hafta sonu tatilinizde İtalya'nın şarap rotalarından birini keşfedebilirsiniz. Bu rotaların en ünlülerinden biri Toskana-Chianti rotasıdır. Floransa'dan Toskana'ya geçiş yaparak Chianti üzümlerinin kilometrelerce alanı kaplayan anavatanında şarap mahzenlerini gezebilir ve şarap tadımı yapabilirsiniz. Toskana-Chianti rotasına, yamalı yemyeşil tepelerin ve renkli küçük köy evlerinin katkıda bulunduğu muhteşem manzaralar da eşlik etmekte.

toscanaFransa

En az bir hafta vaktiniz varsa rotanızı Avrupa'nın şarap konusunda meşhur ikinci ülkesi Fransa'ya kadar uzatmanız mümkün. Toskana'dan Floransa'ya, ardından Marsilya'ya, oradan da lavanta tarlalarıyla ünlü Provence'a geçebilirsiniz. Ünlü sanatçılara ilham vermiş olan bu güzel kasabanın kırmızı şarapları dağ köylerine giden yollarda saklı. Provence'tan sonra tekrar Marsilya'ya geri dönerek oradan, nehir kıyısında yer alan küçük ortaçağ şehri Bordeaux'ya seyahat edebilirsiniz. Bir dünya markası olan Bordeaux şaraplarının tadımını yapmak için yine şehirden uzaklaşıp aralardaki kasabalara yol almanız şart.

b
İspanya

Bordeaux, Avrupa'nın şarap açısından namlı üçüncü ülkesi İspanya'ya oldukça yakın. Şarabın izindeki tatil rotanızı Bilbo'ya, oradan da İspanya'nın kuzeyinde yer alan ve gurmelerin “lezzet üssü” olarak bahsettikleri Asturias bölgesine çevirebilirsiniz. Astruias'ta nefes kesici manzaralar ve leziz yemekler eşliğinde yörenin benzersiz şaraplarını yudumlamak sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır.

w1

Şarapla ünlü bütün ülkeler yalnızca Avrupa'da değil elbette. Hem kıtalar arası yolculuk yapmak hem de kaliteli yöresel şaraplar tatmak isterseniz Güney Amerika, Güney Afrika ve Avustralya'yı da tatil rotanıza alabilirsiniz.

w8
Güney Amerika

Güney Amerika'da Şili, şarap konusunda bir adım önde. (Buradaki şarapların ihraç edildiği ülkeler arasında Türkiye de var.) İnce uzun bir ülke olan Şili'de şarap rotalarını rahatlıkla gezmeniz mümkün. Ovalle-Santiago-Talca-Concepcion rotasını takip ederseniz uluslararası üne sahip şarapların tadımını yapabilirsiniz. Bu rota ülkenin başkenti Santiago'yu da içerdiği için ulaşım ve konaklama konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

w4
Güney Afrika

Güney Afrika'da ise Cape Town, Cape Town'un da Batı bölgesi birçok şarap rotasına ev sahipliği yapar. Paarl şarap rotası kırmızı şarabıyla, daha da özelde Cabernet Sauvignon ve Shiraz üzümleriyle dünyaca ünlü. Paarl dışında özel işletmelere ait komplekslerdeki şarap rotalarını da gezebilirsiniz ama gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

w3
Avustralya

Son olarak, sıra Avustralya'nın dünyaca ünlü şarap rotası Yarra Vadisi'nde. Melbourne sınırlarında yer alan Yarra Vadisi, üst düzey kalitedeki Yarra Yering şarabının yanı sıra Yarra Ranges Ulusal Parkı'nın büyüleyici manzaralarına da ev sahipliği yapmakta. Orijinal şarap tadımı için mesafeler sizi yıldırmazsa kendinizi bu okyanus ülkesinin rüzgarına bırakabilirsiniz.

w7
Kaynak: Tatil Sepeti

 

 

Son güncelleme: 13:50 - 04.04.2017