Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Schengen vizesi nedir? Schengen vizesi nasıl alınır? Schengen vizesi başvuru belgeleri nelerdir?
Schengen vizesi nedir? Schengen vizesi nasıl alınır? Schengen vizesi başvuru belgeleri nelerdir?
1995 yılında yürürlüğe giren sözleşmeyle Avrupa Birliği ülkeleri aralarındaki sınır kontrollerini kaldırmışlardır. Oluşturulan Schengen Bölgesinde sınır kontrollerinde ortak uygulamaya geçmişlerdir. Schengen Sözleşmesi ile vize, polis ve yargı alanlarında işbirliği yapmaktadırlar. Şimdi Schengen vizesi almak isteyenler için Schengen Bölgesinde geçerli olan Schengen vizesi nedir? Nasıl alınır? Schengen vizesi için istenen belgeler nelerdir? Schengen vizesi ülkeleri hangileridir?
Seyahat 14 Nisan 2018 - 12:41

Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Schengen vizesi hangi ülke için alındıysa ilk seyahat o ülkeye yapılmalıdır. Peki Schengen vizesi nedir? Schengen vizesi şartları ve bilmek istediğiniz tüm detaylar…

Schengen Vizesi, uygun makamlar tarafından ilgili tarafa Schengen Bölgesini ziyaret etme ve Schengen Bölgesi dahilinde seyahat etmeye yönelik olarak düzenlenen belgedir.

Schengen Bölgesi, vatandaşlarının tek bir ülke olarak bu bölge dahilinde serbest dolaşımına izin vermeyi kabul eden 26 ülkeden oluşmaktadır. Schengen anlaşmasıyla bağlı 26 ülke arasından 22 tanesi AB'nin parçası, diğer 4 tanesi ise EFTA'nın (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) parçasıdır.

Schengen bölgesi Birleşik Krallık hariç olmak üzere Avrupa ülkelerinin çoğunluğunu kapsar ve Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs ve İrlanda gibi ülkeler yakında anlaşmaya taraf olacaktır. Ancak, Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn gibi Schengen bölgesine ait olup serbest dolaşım politikasını destekleyen fakat AB'nin parçası olmayan ülkeler de bulunmaktadır.

AB Komisyonu Schengen uygulamalarına ilişkin önerilerde bulunmakla sorumludur. Schengen ülkeleri ortak SIS veya Schengen Information System adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır.

vize-pasaport

SCHENGEN BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Schengen Vizesine başvururken başvuru öncesinde kişinin yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Birden fazla Schengen ülkesine seyahat etmeyi planlıyorsanız en fazla hangi ülkede kalacaksanız o ülkenin Elçiliğine/Konsolosluğuna başvurmanız en doğrusudur. Birden fazla giriş vizesi aldıktan sonra vizede izin verilen süre boyunca tüm Schengen Bölgesi ülkelerine seyahat edebileceksiniz.

Vize başvurusunda bulunurken elçilikten/konsolosluktan randevu aldığınızda gerekli belgeleri bizzat elden teslim etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. İlk defa Schengen vizesi alacak kişiler, başvurularını mutlaka şahsen yapmalıdır. Randevuyu en az 15 gün önce almanız önerilir. Ziyaretin başlangıç tarihine üç aydan daha uzun bir süre varsa, başvuru yapılamaz.

En az altı ay geçerliliği olan çoklu giriş vizesi bulunan bir kişi, elindeki vize geçerliliğini yitirmeden yeni bir vize için başvuru yapabilir. Ancak verilecek yeni vizenin geçerlilik süresi, mevcut vizenin geçerlilik süresinin dolmasını müteakip başlatılır: bir bireye, geçerlilik tarihleri çakışan iki ayrı vize verilemez.

Her Schengen ülkesi isteyen tarafa vize düzenleme konusunda aşağı yukarı aynı şartları paylaşır. Yine de, konsolosluğa/elçiliğe bağlı olarak gerekli belgelerde ve ayrıca başlıca kimlik doğrulama evrakları ve mevcut ekonomik durumunuza göre küçük farklar olmaktadır.

VİZESİZ GİDİLEBİLEN 5 ÜLKE

 

SCHENGEN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

İstenilen belgelerin birleşik bir örneği ek bilgilerle birlikte aşağıda özenli bir şekilde açıklanıp belirtilmiştir:

– Vize Başvuru formu ilgili boşluklarda tamamen doldurulup imzalanmalıdır.

– Bir fotoğraf eklenecek olup fotoğraf pasaport formatında, aydınlık bir arka planla tüm yüzü gösteren şekilde olmalıdır.
Fotoğraf yakın zamanda çekilmiş olmalıdır.

– Pasaportun ve önceki vizelerinizin tüm kopyalarının kalkış tarihinizden önce en az 3 ay geçerli olması gerekir. Pasaportta en az iki boş sayfa bulunmalıdır.

– Schengen bölgesine giriş çıkış tarihlerini ve uçuş numaralarını belirten gidiş dönüş rezervasyon veya uçuş seyahat programı. Bunun gibi vize danışmanlık hizmetlerini kullanabilirsiniz. Buranın çalışanları uçuş seyahat programları, otel rezervasyonları gibi vize şartlarının çoğunu e-posta yoluyla ücretsiz olarak danışmanlıkla ele alabilmektedir.

– Seyahat sigortası poliçesi güvencesi tüm acil sağlık ve hastane hizmeti ve sağlık sorunları nedeniyle ülkeye geri seyahati kapsayacaktır. Bu sağlık sigortası poliçesinin konaklanan toplam gün sayısına bağlı olarak 30.000 avroya kadar masrafları karşılaması ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olması gerekmektedir. Sağlık sigortası poliçesi vizeyi almadan önce satın alınmış olur ve vize reddedilirse iptal edebilirsiniz!

– Schengen bölgesinde planlanan tüm konaklama süresi boyunca konaklama kanıtı.

– Schengen bölgesinde planlanan konaklama süresi boyunca yeterli geçim parası kanıtı. Ülkeye göre değişiklik gösterir.

Çocuklar için birkaç ilave belge de istenir:

– Çocuğun nüfus kayıt örneği

– Başvuru formunun her iki ebeveyn tarafından imzalanması gerekir

– Çocuğun velayetinin sadece bir ebeveynde olduğu durumlarda aile mahkemesi emri iliştirilmelidir.

– Her iki ebeveynin kimlik belgelerinin/pasaportlarının onaylı kopyaları.

– Çocuk tek başına seyahat edecekse her iki ebeveyn veya veli tarafından imzalı noter onaylı ebeveyn izni iliştirilir.

Vize uygulamasında sizin durumunuza göre istenen belgeler ise şöyledir;

– Eğer bir akrabanız veya arkadaşınız davet etmişse, davet mektubu ve davet edenin gelir belgeleri de istenebilir.

– Eğer bir yerde çalışıyorsanız; 3 aylık maaş bordrosu, iş yerinizden konsolosluğa yazılmış antetli kağıda dilekçe, iş yeri imza sirküleri, işyerinin faaliyet belgesi, sigorta giriş belgesi, ticaret sicil gazetesi ve vergi levhası fotokopisi gerekmektedir. İşverenseniz sigorta giriş belgesi ve maaş bordrosuna gerek yok.

– Öğrenci iseniz; öğrenci belgesi ve vasilerinizin durumuna göre gerekli evraklar.

– Ev hanımı iseniz dilekçe, sizin ve eşinizin/ailenizin gelir belgeleri ve evliyseniz evlilik cüzdanı.

5 GÜZEL MAVİ YOLCULUK ROTASI

VİZE ÜCRETİ NE KADAR?

– Başvuru sahipleri 60 EUR vize ücreti öder.

– 6 ila 12 yaş grubundaki çocuklar 35 EUR vize ücreti öder.

– Rusya Federasyonu, Ukrayna, Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti (FYROM), Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Moldova Cumhuriyeti ile Gürcistan uyruklular 35 EUR öder.

SCHENGEN BÖLGESİNE ÜYE ÜLKELER

Belçika
Avusturya
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Estonya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
Macaristan
İzlanda
İtalya
Letonya
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Hollanda
Norveç
Polonya
Portekiz
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İsviçre
Lihtenştayn