Sıcacık bir Akdeniz şehri: Valensiya

İspanya’nın üçüncü büyük şehri olan Valensiya, yılın her döneminde çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Katalan bölgesi olan Comunidad Valenciana’nın da başkentliğini yapan şehrin tarihi, milattan önceye dayanıyor. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Valensiya, tarihle modern mimariyi harmanlıyor. Ayrıca şehir; göz alıcı sahilleri, pırıl pırıl denizi ve eğlence mekanları ile biliniyor.

Sıcacık bir Akdeniz şehri: Valensiya

Valensiya Hakkında Genel Bilgiler

Valensiya, modern mimariyi tarihi dokuyla bir araya getirirken; doğal güzellikleri ve masmavi denizi sayesinde her mevsim gidilebilecek destinasyonlar arasında yer alıyor. Günümüzde İspanya'nın en önemli şehirlerinden biri haline gelen Valensiya otelleri, gece kulüpleri, kafeleri ve her daim cıvıl cıvıl sokakları ile misafirlerini en güzel şekilde ağırlıyor.
v1Eski Şehir / Old Town, şehrin tarihini günümüze taşırken, beş ana binadan oluşan Bilim ve Sanat Kenti modern mimarisiyle dikkat çekiyor. Her mevsim farklı bir keyif sunan Valensiya'ya İstanbul'dan direk uçuşla rahatlıkla gidilebiliyor.

Valensiya‘da Gezilmesi Gereken Yerler

Şehrin “El Carmen” olarak bilinen Old Town kısmı, göz alıcı mimarisiyle sizi tarihin derinliklerine götürüyor. Hareketli barları, kafeleri ve sokakları ile Old Town'ın her köşesi keşfedilmeyi bekliyor. Müziğin hiç susmadığı sokaklarında ziyaretçilere Jazz'dan klasik müziğe kadar her türlü müzik eşlik ediyor. Bu bölgede Llotja de la Seda, Torres de Quart, Torres de Serranos gibi pek çok müze bulunuyor.
v6Gotik tarzda inşa edilmiş olan Torres de Serranos, Orta çağı bütün ihtişamıyla bugüne getiriyor. Valensiya'nın ikonik mimarilerinden biri olan Torres de Serranos halen bazı festivallere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Turia Nehri kıyısında inşa edilmiş olan ve şehrin modern kısmı olarak bilinen Sanat ve Bilim Kenti, tarihi bölümden çok farklı bir doku taşıyor.
v5Gözlem evi olarak bilinen L'Hemisferic, akvaryum olarak bilinen L'Oceanografic, opera evi olan El Palau de les Arts Reina Soifa, köprü olan El Pont de I'Assut de I'or, etkinlik alanı olarak bilinen L'Agora, açık hava galerisi olan L'Umbracle ve Prens Felipe Bilim Müzesi bu bölümde yer alıyor.

v3Şehir içi ulaşım metro ve otobüslerle rahatlıkla sağlanıyor. Tarihi bölgeden hemen hemen her yere kolaylıkla gidilebiliyor. 48 bölümden oluşan ve İtalya'daki Kolezyum'u anımsatan Plaza de Toros de Valencia, 12.000 kişilik kapasitesi ile ziyaret edilmeyi bekliyor. İçerisinde boğa güreşlerine katılan matadorların eşyalarının sergilendiği bir müze de bulunuyor.
v4Aslen 13. yüzyılda Araplar tarafından cami olarak inşa edilmiş olan Valensiya Katedrali'ni görülecek yerler listesine alabilirsiniz. Mükemmel mimarisi ile Valensiya Katedrali halen ibadete açık bulunuyor. Ayrıca 15. yüzyıldan kalma Torres de Quart'in eski kulelerine çıkarak şehrin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

v8Tarihi güzellikleri yanında doğal güzellikleri ile de büyüleyen şehrin, 12 kilometre dışında kalan Albufera Gölü ve Albufera Doğa Parkı, şehrin hareketine biraz ara vermek isteyen ziyaretçilere hitap ediyor. Ayrıca Albufera Doğa Parkı'nın yakınında bulunan El Parmar Köyü de pek çok turistin ilgisini çekiyor.

Valensiya'da Mutlaka Yenilmesi Gerekenler

Akdeniz'in tüm zenginliklerini sunan Valensiya mutfağı; deniz ürünleri, et ve sebzeyi kapsayan yerel lezzetleri ile her ağız tadına hitap ediyor. İspanya'ya özgü bir pilav çeşidi olan Paella akşam yemeklerinizi taçlandırıyor.
v9Paella, deniz ürünleri ya da etle sunuluyor. Çeşitli soslarla atıştırmalık olarak hazırlanan Tapas ile her öğününüzü süsleyebilirsiniz. Ayrıca geleneksel bir içki olan Horchata ile yemeklerinizi tamamlayabilirsiniz.
v7Hareketli sokakları, tarih kokan mimarisi, eğlence mekanları ve doğal güzellikleri dikkat çeken Valensiya, arkadaş grubunuzla ya da ailenizle geçirebileceğiniz keyifli bir tatil fırsatı sunuyor.

Kaynak: Tatil Sepeti

Budapeşte'nin 'zaman makinesi' merdivenleri İlginizi Çekebilir Budapeşte'nin 'zaman makinesi' merdivenleri İtalya'nın dağ köyünde zamanı donduran bir inziva evi İlginizi Çekebilir İtalya'nın dağ köyünde zamanı donduran bir inziva evi