Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Side gezi rehberi: Side’nin tarihi ve doğal güzellikleri, Side’de gezilecek yerler…
Side gezi rehberi: Side’nin tarihi ve doğal güzellikleri, Side’de gezilecek yerler…
Akdeniz sahilinin kenarı boyunca kıvrılmış olan Side, tarihle doğal güzelliklerin harmanlandığı çok önemli bir yerdir. Roma dönemine ait zengin kalıntıları keşfetmek en popüler şeylerden biridir. Side gezi rehberi, Side tatilinizde bu harika yerleri keşfetmenize yardımcı olacak...
Seyahat 23 Nisan 2018 - 11:50

Athena Tapınağı, limana bakan ayaklıklı sütunlarla mükemmel bir şekilde yerleştirilmiştir. Side’nin diğer ucundaki geniş Roma tiyatrosunun en üst basamaklarına tırmanırsanız muhteşem bir manzara sizi kendinizden geçirir. Her şeyden öte, Side rahatlamak ve güneşin tadını çıkarmak için ideal bir yer. Side’ye yolunuz düşer ya da tatil için giderseniz yaz aylarında birbirinden güzel plajlarda denizin ve kumların tadına doyasıya varabilirsiniz. Şimdi Side’nin tarihi ve turistik yerlerini tanıyalım…

SİDE’DE GEZİLECEK YERLER…

APOLLON VE ATHENA TAPINAĞI

Side ilk yerleşim M.Ö. 1000 yılında gerçekleşmiş. Ancak MÖ 7. ve 6. yüzyıllarda, Yunan yerleşimcilerin koloni kurup burada bir liman inşa ettikleri zaman, kentin gelişmeye başladığı görülmüştür. Roma döneminde, bu şehir önemli bir ticaret merkezi haline geldi ve 7’nci yüzyılda limanın yıkılmaya başlaması ile Side terkedilmeye başlamış. Side yarımadasının ucunda, antik kentin Athena ve Apollon’a adanmış iki ana tapınak kalıntıları vardır. Tapınaklar eksiksiz olmasalar da, Akdeniz’e bakan pitoresk bir konuma sahiptirler ve özellikle harabelerin aydınlandığı akşamlar çok keyif vericidir. Side limanı, harabelere yakın kıyı şeridini süsleyen birçok kafeyle bir gün batımı gezinti yeri için harika bir yerdir.

SİDE TİYATROSU

Side tiyatrosu, eski Pamphylia’nın en büyüğü idi ve 49 sıradan oluşan oturma yerleri ile 15.000 kişilik bir seyirci barındırabilirdi. Destekleyici kemerlerin bir kısmı çökmüş olsa da, oditoryumun bir kısmını aşağıya çekiyor olsa da, bu hala Roma mimarisinin etkileyici bir örneği olarak yıllara meydan okumaya devam ediyor. İyi korunmuş kabartmaların olduğu sahne duvarlarını daha yakından incelemeyi sakın unutmayın. Tiyatronun hemen arkasında orijinal dükkanlarla ve sütunlarla çevrili olan Agora (Roma dönemi pazar yeri) ve Agora’nın yanında dairesel Roma Tapınağının kalıntıları bulunuyor.
side-gezilecek-shutter

SİDE MÜZESİ

Side Müzesi küçük ama oldukça sevimli ve büyüleyici bir koleksiyona sahip. Sadece müzeye girip bu eserlere göz atmak oldukça keyifli. Müze, çoğunlukla Side’nin içinde ve çevresinde bulunan zarif Hellenistik ve Roma heykellerinden oluşan eserlerini sergilemek için şehrin 5. yüzyıldan kalma hamamı kullanılıyor. Müze, yakınlardaki tiyatro ve agora kalıntılarını keşfettikten sonra dinlenmek için idealdir.

DOĞU PLAJI

Side, güneşi ve kumlarıyla antik tarihinden daha ünlüdür. Uçsuz bucaksız mavi gökyüzünü yaz aylarında, özellikle Avrupalı turistler, bu plajın kumları üzerinde dolaşmak için Side’ye akın ediyor. Doğu plajı, insanlarla dolu şezlonglar, restoranlar ve kafeler ile gün batımının tadını çıkarmanız, dinlenmeniz ve bronzlaşmanız için gereken her şeyi sunar. Biraz daha aksiyon arıyorsanız, su sporları ile günün tadını çıkarabilirsiniz.

AGORA

Bu heybetli Roma kompleksi Devlet Agorası olarak hizmet etti. Doğu tarafında, kütüphane olarak kullanıldığı düşünülen orijinal iki katlı bir binayı, bir yanda da, kaderin tanrıçası Nemesis’i görebilirsiniz. Agora’dan devam edip, doğudaki eski şehir duvarlarına doğru ilerlerseniz, Bizans piskoposunun sarayı ve vaftizhanesinin geniş kalıntılarına rastlarsınız. Bu erken dönem Hıristiyanlık binaları, MS 5. ve 10. yüzyıllar arasında inşa edilmiş.

SELEUCİA ANTİK KENTİ

Seleucia’nın kalıntıları (antik Pamfilya’nın bir kısmı), Manavgat İlçesi, Şıhlar köyünün 1 kilometre yukarısında (Manavgat Şelalesi ile Side’den ulaşılır) bulunmaktadır. Çam ormanı içinde yer alan bu antik kentin tarihi hakkında pek az şey biliniyor. Bazı arkeologlar, günümüzde kentin Side diliyle yazılmış bir yazıtında söz edilen kutsal alana dayanarak bir dağ kenti kimliğiyle eski bir Pamfilya kenti olan Lyrbe olması gerektiğini öne sürüyor. 1970’lerde burada yapılan kazılar büyük bir hamam kompleksini ortaya çıkardı. Kazılarda iyi korunmuş agoralar, korunaklı depolar, sütunlar ve dükkan sıraları ile iki katlı bir Bizans kilisesi ve Orpheus mozaiği olan bir odeon, kentin Roma döneminde ne kadar zengin bir yer olduğunu ortaya koymaktadır.

SELGE

Aspendos’un yaklaşık 50 kilometre kuzeyinde bulunan Toros dağlarının güney yamaçlarında, denizden 1250 metre yükseklikte kurulan Selge Antik Şehri’ne Altınkaya köyünden ulaşılır. Antik şehri kör peygamber Kalchas tarafından ordusunun Truva Savaşından geri kalan kısmı ile kurulduğu söyleniyor. Roma dönemine kadar, yerleşimin uzak lokasyonu, şehri yabancı yönetimlerden korudu. Ancak ticaret, Pamphylia kıyılarıyla iyi ilişkiler sayesinde gelişti. Antik şehir birçok ilginç kalıntıyı barındırıyor. Bunlardan en önemlisi, 10.000 sandalyesi ve bitişiğindeki stadyumuyla Roma tiyatrosudur. Güneybatıya doğru biraz uzakta Zeus Tapınağı’nın ve Artemis Tapınağı’nın kalıntıları vardır.

side gezilecek- DHA

KÖPRÜLÜ KANYON

Aspendos’un yedi kilometre doğusunda yer alan kanyonun içerisinden dünyaca ünlü olan Köprüçay ırmağı geçmektedir. Dağlık ve etkileyici bir doğa harikası olan bölge, akarsu raftingi için en gözde yerlerdendir. Side ve Antalya’da yarım günlük rafting gezileriyle hoşça vakit geçirebilirsiniz. Eğer ıslanmaktan hoşlanmazsanız, kanyon yürüyüş için harika bir yerdir.


MAVİ YOLCULUK ROTALARI: 

 

Son güncelleme: 15:21 - 23.04.2018