Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Şirince Köyü gezilecek yerler… Şirince’de neler yapılır? İşte korunmuş dokusuyla Şirince…
Şirince Köyü gezilecek yerler… Şirince’de neler yapılır? İşte korunmuş dokusuyla Şirince…
Şirince ülkemizin en dikkat çeken köylerinden biri. Adı gibi şirin dağların kucak açtığı bembeyaz evleri, köyü çevreleyen yemyeşil doğası, her yıl ekim ayında yapılan bağ bozumu şenliğine ve şarap festivaline ev sahipliği yapan Şirince'yi tanıyalım...
Seyahat 19 Nisan 2018 - 09:49

Eski kaynaklarda “Dağdaki Efes” olarak anılan Şirince’ye Kırkınca olan ismi, efsanelere dayandırılan bir hikayeye göre eski çağlarda kendilerini dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rumcada Kirkice, Kirkince ve Çirkince gibi adlarla da anılan Şirince’ye nihai ismi, Cumhuriyetin ilk yıllarında dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından ziyaret edildiğinde, “Böyle güzel bir yer Çirkince olamaz, olsa olsa Şirince olur” sözlerinin üzerine verilmiştir. Şirince’ye gittiğimde nereleri gezebilirim? diye merak edenler için kapsamlı bir gezi rehberi hazırladık…

ŞİRİNCE’YE NASIL GİDİLİR?

Uçak yolculuğunu tercih edenler, İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’ndan kolayca ulaşma imkanına sahipler. Havaalanından kalkan servislerle Selçuk’a, oradan minibüslerle Şirince’ye ulaşabilirsiniz. Çeşitli illerdeki şehirlerarası otogardan kalkan Kuşadası otobüsleriyle Selçuk’a gidebilir oradan da Şirince’ye kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

depophotos_14957998

ŞİRİNCE GEZİLECEK YERLER

İzmir’in Selçuk ilçesine 8 kilometre mesafede bulunan mimari dokusu korunmuş turistik bir köy olan Şirince’de birçok kişi evini pansiyona çevirmiş bu yüzden konaklama sıkıntısı yok. Bu şirin köyün taş döşeli sokaklarını adım adım dolaşmak bu büyülü dünyada kaybolmanızı sağlıyor.

depophotos_15431294

St. John Kilisesi

AZİZ DİMİTRİOS KİLİSESİ

Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından ayin düzenlenen Hagios Dimitrios Kilisesi, 19. yüzyıla ait bir kilise. 1924’teki mübadeleden sonra camiye çevrildi.

depophotos_15488813

TAŞ MEKTEP

Şirince'nin tarihi Rum okulu, önceki yıllarda restoran olarak hizmet verirken Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Eğitim Tarih Müzesi olarak düzenlendi ve ziyarete açıldı. Birbirinden ilginç objeler, belgeler ve fotoğrafların sergilendiği müzeyi mesai saatleri içinde ücretsiz gezebilirsiniz.

matematik-koyu

Matematik Köyü

MATEMATİK KÖYÜ

Şirince Köyüne 1 kilometre mesafede bulunan Nesin Matematik Köyü, imece usülü ile kurulan dünyada bir ilk. Bu köyde meydanlara, caddelere ve binalara aydınlarımızın ve Nesin Matematik Köyü destekçilerinin isimleri verilmiş.

GEZGİNLERİN TERCİH ETTİĞİ 5 ROTABAYRAM TATİLİNDE KAÇABİLECEĞİNİZ 5 YER