Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sivas gezilecek yerler rehberinde mutlaka olması gereken 3 yer!
Sivas gezilecek yerler rehberinde mutlaka olması gereken 3 yer!
Renkli, kimi zaman trajik bir geçmişe ve şimdiye kadar yapılmış en iyi Selçuklu yapılarına sahip Sivas’ın gezilecek ve görülecek tarihi ve turistik yerleri hakkında aradığınız çok şeyi haberimizde bulabilirsiniz. Sivas tatili için gezilecek yerler listesi hazırlıyorsanız size 3 önerimiz var.
Seyahat 3 Haziran 2018 - 09:31

Kurtuluş Savaşı'ndaki rolü, Hititlere kadar giden tarihi geçmişi ile Türkiye coğrafyasının kalbinde yer alan Sivas’ın gezilecek ve tarihe ışık tutacak yerlerini Sivas gezi rehberinde sizler için derledik. İşte Sivas’ın gezilecek tarihi ve turistik yerleri…

SİVAS KONGRE BİNASI

Sivas Valisi Mehmet Mazlum Bey tarafından 1892 yılında yaptırılmıştır. Bina aslında bir lise binasıydı. 4 Eylül-12 Eylül 1919 arasında, Kuvayı Milliye tarafından Türk Kurtuluş Savaşı'nın hazırlanmasında bir kongre merkezi olarak kullanılmıştır. Kongre sonrasında Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları 18 Aralık 1919'a kadar bu binada kaldılar. 1930'da bina bakımdan geçti. 1984 yılında cumhurbaşkanı Kenan Evren'in talimatıyla, lise binası Kültür Bakanlığı tarafından satın alındı. Restorasyon sürecinden sonra 1990 yılında Kongre müzesi olarak açılmıştır.
sivas-gezilecek yerler

ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE

1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından Kösedağ savaşında Selçukluları yendikten sonra yaptırılmıştır. Medresenin doğu girişi ve iki minareli süs tuğla ve kiremit duvarının muazzam taş cephesi dikkat çekicidir.
sivas-gezi rehberi

SIZIR ŞELALESİ

Sızır Şelalesi, Sivas ili, Gemerek ilçesi, Sızır beldesinde bulunan şelale. Kızılırmak’ın kollarından olan Göksu üzerinde bulunur. Sızır’ın 700 m kadar güneyinde, çevresi yeşllik bir alanda bulunur. Yöre halkı tarafından rekreasyon amaçlı olarak kullanılır.

Alanda kırkgöz denilen alandan çıkan kaynaklar toplanarak Göksu Çayı’nı oluşturur. Suyun bir kısmı Sızır Hidroelektrik Santraline giderken, bir kısmı yüksek kayalardan düşerek şelaleyi oluşturur. Şelale 2. derece doğal sit alanı ilan edilmiştir

sivas-gezi-rehberi
ULU CAMİİ

Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Ulu Camii, Anadolu Selçuklu Dönemi'nde inşa edilen camilerin en görkemli örneğidir. 1955 yılında yapılan onarım çalışmaları sırasında bulunan kitabesine göre 1196-97 yıllarında Kutbettin Melikşah döneminde Kızılarslan bin İbrahim tarafından Kul Ahi’ye yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Sanat tarihçileri ve Anadolu Türk mimarisi uzmanları, mimari özelliklerinden dolayı caminin Dânişmendliler tarafından XII. yüzyıldan daha önce yapıldığını kabul etmektedirler. Caminin dekorasyonundaki her figür, eşsiz bir sanat, mimarlık ve mühendislik harikasıdır. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almıştır.

Son güncelleme: 11:35 - 03.06.2018