Sözcü Plus Giriş
GALERİ Stockholm'un sanat eseri metro istasyonları 16 Ekim 2019 10:11
1 İstasyonları bir sanat galerisini aratmayan toplam 110 km. uzunluğundaki Stockholm Metrosu, 'dünyanın en uzun sanat galerisi' olarak da tanımlanıyor.
2 Metroya adımını ilk kez atanlar, gördükleri olağanüstü manzara karşısında önce şaşırıyor, sonra duvar ve tavandaki eserleri hayranlıkla izliyor.
3 Kentteki toplam 100 metro istasyonunun tamamına yakını, 150'den fazla sanatçının heykelleri, mozaikleri, resimleri, oymaları ve kabartmaları ile dekore edilmiş durumda.
4 Vera Nilsson ve Siri Derkert adlı sanatçıların, 1950'lerde metro istasyonlarını sanat projeleri için kullanma teklifleri yerel yönetim tarafından kabul edilince, yeraltının bu kasvetli ortamları da sanatla güzelleşmeye başlamış.
5 Önceleri küçük dokunuşlarla başlayan sanatçı hamleleri, metro duvarlarının püskürtme beton yöntemleri kullanarak mağara formuna dönüştürülmesine kadar büyümüş.
6 Günümüzde onlarca istasyon, saray kalıntılarından arkeolojik kazılara, kadın haklarından, barış ve çevre gibi farklı tematik konulardaki birer sanat eseri haline dönüşmüş durumda.
7 İsveç hükümeti de, bu alanda proje sunan genç sanatçılara önemli destek sunmaya devam ediyor.
8
9
10
11
12