Sümela Manastırı restorasyonunda keşfedildi, gün yüzüne çıkarılıyor

Türkiye’nin önemli tarihi ve turistik mekanlarından biri olan tarihi Sümela Manastırı'nda, 2 yıldır süren restorasyon çalışması sırasında kuzey çatının üst sağ yamacında tespit edilen ve bugüne kadar girilmemiş gizli bir geçitle ulaşılan alan tespit edildi.

Sümela Manastırı restorasyonunda keşfedildi, gün yüzüne çıkarılıyor

Hristiyanların tapınak veya kutsal alanı ‘şapel' olduğu belirlenen alanın gün yüzüne çıkarılması ve ziyarete açılması için çalışma başlatıldı.

s2Türkiye’nin önemli tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve yılda 600 bin kişinin ziyaret ettiği Karadağ eteklerindeki tarihi Sümela Manastırı’nda, 2 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor.

s3Ziyarete kapatılan manastırda, ‘Yamaç ıslah çalışması' adı altında kaya ve buz kütlelerinin düşerek olumsuzluğa yol açmaması için endüstriyel dağcılardan oluşan özel ekip çalışma başlattı.

s43 aşamada yürütülen çalışmalarda 79 bin metre kare alanda kaya temizliği planlandı.

s5Restorasyon çalışmaları sırasında bugüne kadar girilmemiş kuzey çatının üst sağ yamacında gizli bir geçitle ulaşılan nokta tespit edildi.

s6Hristiyanların tapınak veya kutsal alanı olarak kabul ettiği ‘şapel' olduğu belirlenen alanda bugüne kadar görülmemiş ‘Cennet ve cehennem, ölüm ve yaşam' tasviri taşıyan fresklerin yer aldığı belirtildi.

s7Şapelin gün yüzüne çıkarılması ve ziyarete açılması için de çalışma başlatıldı.

s830 metrelik yol yapılmasının planlandığı alan içindeki hasar gören fresk ve çatı kısımları yeniden onarılacak.

s9Restorasyonu tamamlandığında ise Sümela Manastırı yeni bir ziyaret alanına kavuşmuş olacak.

Temiz havanın doruk noktası: Yayla turizmi İlginizi Çekebilir Temiz havanın doruk noktası: Yayla turizmi Cennetin Kapısı: Tianmen Dağı İlginizi Çekebilir Cennetin Kapısı: Tianmen Dağı