Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Swaziland Kralı ülkesinin adını değiştirip ‘eSwatini Krallığı’ yaptı
Swaziland Kralı ülkesinin adını değiştirip ‘eSwatini Krallığı’ yaptı
Bir ülkenin adını değiştirebilecek çok fazla sayıda insan yok. Ancak dünyadaki birkaç mutlak hükümdarlardan biri olan Kral Mswati bunu yapabiliyor.
Seyahat 21 Nisan 2018 - 14:18

Kral 3. Msawati, ülkesi Swaziland’ın adını “eSwatini Krallığı” olarak değiştirdi. Kral, isim değişikliği duyurusunu Swaziland’ın bağımsızlığının 50. yılı için bir stadyumda yapılan törenlerde duyurdu. Törenlerde aynı zamanda kralın 50. doğumgünü de kutlandı.

swazi-shutterYeni isim eSwatini “Swaziler’in yurdu” anlamına geliyor. İsim değişikliği beklenmiyordu, ancak Kral Mswati Swaziland’a yıllardır eSwatini diyor. Kral Msawati, geçen yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu konuşmasında ve 2014’te ülkenin parlamentosunun açılış töreninde “eSwatini” ismini kullanmıştı. Msawati, Swaziland adının karışıklık yarattığını söyledi ve “Nereye gitsek bize Switzerland (İsviçre’nin İngilizcesi) diyorlar” dedi.

swazi3-shutterDeğişikliğin kralın isim yerine ülkenin yavaşlayan ekonomisine odaklanması gerektiğini söyleyen bazılarını kızdırdığını söyleniyor. Swazilandlı liderler ise siyasi partilerin yasaklanması ve kadınlara ayrımcılık yapılması nedeniyle insan hakları grupları tarafından eleştiriliyor.

swazi4-shutterSwaziland Afrika’nın son mutlak hükümdarlığı, denize kıyısı olmayan ve ABD’nin New Jersey eyaletinden küçük bir ülke. Sobhuza’nın oğlu olan Kral 3. Mswati’nin şu anda 15 eşi var, selefinin ise 125 eşi vardı. Burası HIV/Aids’in oransal olarak en çok görüldüğü ülke. Erkeklerin ortalama yaşam süresi beklentisi 54, kadınların ise 60. 82 yıl tahtta kalan Kral 2.

Ngwenyama ya da “Aslan” olarak da bilinen kral çok sayıdaki eşleri ve geleneksel kıyafetleriyle tanınıyor.