Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Taraklı’da tarihin izleri mezar taşları
Taraklı’da tarihin izleri mezar taşları
Sakarya’nın buram buram tarih kokan ilçesi olan Taraklı'ya 11 kilometre mesafede bulunan Mahdumlar Köyü, tarihi mezar kalıntılarıyla Osmanlı kültürünü tarih tutkunlarına yaşatıyor.
Seyahat 4 Ocak 2019 - 10:21

Taraklı, Osmanlı dönemi mezarlıklar ve mezar taşları yönünden oldukça zengin bir yöre.

tarakli2Marmara ile İç Anadolu arasında geçiş bölgesi olan bu topraklarda Osmanlı Mimarisinin hemen hemen her örneğini görmek mümkün.

tarakli3Yapıldıkları dönemlerin tarihi ve kültürel belgeleri niteliğindeki mezar taşları, dikildikleri dönemin toplumsal ve kültürel yapılarını da yansıtıyor.

tarakli8Ölümsüzlüğü dikilen taşlarla göstermeye çalışan insanoğlu, bir yandan da bu taşlara birbirinden farklı motifler yaparak ölen kişilere olan saygıyı göstermeye çalışır.

tarakli4Fakat, Taraklı'da bulunan bu tarihi mezarlar ve mezar taşları definecilerin sikke, gümüş ve altın bulma ümidiyle tahribata uğrayarak Türk-Osmanlı kültürünü yansıtan kalıntılara zarar vermiş.

tarakli5Osmanlı dönemindeki farklılıkları en iyi şekilde gösteren bu mezar taşlarında devlet ve din adamlarının, askeri kişiliklerin, esnafların ve diğer insanların mezar taşları birbirinden fark gösteriyor.

tarakli6Bu mezar taşlarında ‘'Hayat Ağacı'' motifi en çok kullanılanlardan biri. Bolluğu ve bereketi simgeleyen bu ağaç insan-ı kamili temsil etmekte.

tarakli7Özellikle Taraklı ilçe merkezinde Yunus Paşa Caminin hemen yanında bulunda kalıntılar ise bölgeyi ziyaret eden herkesin ilgisini çekiyor.