Sözcü Plus Giriş
GALERİ Tarihe tanıklık eden İlbadı Mezarlığı 27 Ağustos 2020 10:44
1 Denizli'nin Merkezefendi İlçesi'ndeki İlbadı Mezarlığı, asırlardır varlığını sürdüren, 14. yy. seyyahlarından İbn-i Batuta’nın eserinde de bahsi geçen köklü bir geçmişe sahip.
2 Yüzlerce yıllık geçmişe sahip binlerce mezarın yer aldığı mezarlıkta 2007 yılında başlatılan envanter ve kazı çalışmalarında önemli bulgulara ulaşılmış.
3 Prof. Dr. Kadir Bektaş danışmanlığında gerçekleştirilen kurtarma kazısı ve temizlik çalışmalarında 8 bin civarında mezar taşının kaydı tutulurken, yapılan kazı çalışmalarında; form vermeyen yeşil ve mavi sırlı seramik parçaları, kulplar, dip ve gövde kırıkları, sikkele, ok uçları, ahşap ve balmumundan yapılmış büyü malzemeleri, tahta kaşıklar, kabartmalı tasvirli buluntular gün yüzüne çıkartılmış.
4 Yine bu çalışmalar sonucunda; Selçuklu ve 14. yüzyıldaki Beylikler Dönemi ile Osmanlı Dönemine ait lahit mezarlar belirlenmişti.
5 Mezarlıkta; Mehmet Gazi, Derviş Ali Kahya ve Şeyh Mehmed Şirvani ile Yediler Türbesi de bulunuyor.
6
7
8
9 Sadece Denizli'nin değil, Ege Bölgesi'nin de en eski Türk-İslam mezarlarını barındıran İlbadı Mezarlığı; Ahi Sinan Kapısı, Fatma Yıldız Hanım Kapısı, Bakırlı Kapısı ve Mehmet Gazi Kapısı olmak üzere dört ayrı giriş kapısına sahip.