Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tatil için en uygun rezervasyon zamanları
Tatil için en uygun rezervasyon zamanları
Skyscanner, seyahat severler için 2016'nın en uygun rezervasyon zamanlarını araştırdı.
Seyahat 12 Nisan 2016 - 11:50

Skyscanner, seyahat severler için 2016’da uçak biletlerinin en ucuz olduğu mevsimi, ayı, hatta haftayı belirten bir rapor hazırladı. Böylece ‘erken rezervasyonla’ tatiliniz keyfe dönüşecek; bütçeniz de sarsılmayacak.

Ucuz uçak bileti nasıl bulunur merak ediyorsanız, bunun sırlarından bir tanesi de doğru zamanlama. Ancak sadece “erken rezervasyon önemli” demek yeterli değil. 2016’da ne zaman ucuz uçak bileti alınabileceğini öğrenmek isteyenler için, en uygun rezervasyon zamanlarını araştırdık. Milyonlarca uçuşu analiz ederek elde ettiğimiz veriler sayesinde uçak biletlerinin en ucuz olduğu mevsimi, ayı, hatta haftayı bile yakalayabilirsiniz!

Eğer uçacağınız tarih önceden belliyse, ucuz bilet almak için elinizi çabuk tutmalısınız. Türkiye geneline bakıldığında uçak biletini yaklaşık 20 hafta, yani 5 ay öncesinden alarak diğer zamanlara kıyasla ortalama %13.5 tasarruf edebilirsiniz.

Ancak zamanlamalar uçuş türüne göre de değişiklik gösteriyor. Özellikle kısa mesafeli uçuşlarda dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü bu uçuşlarda genel kuralın aksine, fiyatlar uçuştan 18 hafta önce en yüksek seviyede oluyor. Uçuştan 5 hafta önce ise fiyatlar ucuzluyor ve normalin %15 altına iniyor.

YURTİÇİ

Türkiye'yi keşfetmek isteyenler de yine planlı davranarak tasarruf edebilir. Yurtiçi uçuşlarda 15 hafta öncesinde fiyatlar %18 daha ucuz oluyor. Uzun mesafeli uçuşlarda ise 4 hafta öncesinden rezervasyon yaparak %6 oranında tasarruf edilebiliyor.

YURTDIŞI

Özellikle yurtdışı planlarını en geç 4 ay öncesinden kesinleştirmek gerekiyor. Türkiye çıkışlı bakıldığında Rusya, İngiltere ve Amerika uçuşlarında en uygun fiyatlar seyahat tarihinden 20 hafta önce bulunuyor. Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde ise bu süre 16 ile 19 hafta arasında değişebiliyor.

YAZ DÖNEMİ

Seyahat etmek için en popüler sezon yaz mevsimi, ancak uçak bileti fiyatları da tam bu sezonda tavan yapıyor. Sırasıyla Ağustos, Temmuz, Eylül ve Ekim aylarında fiyatlar daha yüksek. Eğer mutlaka yazın seyahat etmek istiyorsanız, Haziran ayını değerlendirmek daha karlı olacaktır.

KIŞ DÖNEMİ

Eğer gitmek istediğiniz yeri biliyorsanız fakat tarihine henüz karar vermediyseniz, yaz mevsimi yerine kışın seyahat ederek çok daha uygun fiyatlar yakalayabilirsiniz. Tüm ay değerlendirildiğinde yılın en ucuz ayı olan Şubat'ta seyahat ederek yaklaşık %16 tasarruf edebilirsiniz. Eğer Şubat'ta seyahat edemiyorsanız sırasıyla Ocak, Kasım ve Aralık'ta da uygun fiyatlar yakalamak mümkün.

Ancak kışın seyahat etmek deyince aklınıza hemen soğuk havalar ve paltolar gelmesin! Türkiye'de havalar tam da soğumuşken Tayland'ın en güzel sezonu başlıyor. Kasım ayında Tayland'a vizesiz uçarak hem en uygun rezervasyon zamanını yakalayabilir, hem de sımsıcak güneşin tadını çıkarabilirsiniz.
En ucuz ayda karar kıldıktan sonra daha da fazla tasarruf için Skyscanner'ın tüm ay özelliğini kullanarak, o ay içerisindeki en ucuz uçak biletini kolayca görüntüleyin.

Ülke bazında bakıldığında ise en uygun zamanlarda seyahat ederek %20 ve üzerinde kar edebilirsiniz! Türkiye’den gidiş-dönüş uçuşlarda en ucuz uçak bileti fiyatları genelde kış aylarında gözlense de, her ülkenin farklı zamanlaması var. Örneğin Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya ve Hollanda gibi ülkelere en uygun rezervasyon zamanında seyahat etmek, %20 üzerinde tasarruf demek. İspanya'ya ise Ocak ayında seyahat ederek %24 tasarruf etmek mümkün.

Fiyatları gideceğiniz destinasyona özel olarak görmek istiyorsanız, Skyscanner'da arama yaparken tüm aylar arasından en ucuz ayı hemen bulun!

EN UYGUN ZAMANLAR

Genellikle Kasım ayının 3. haftasına denk gelen, yılın 47. haftasında Türkiye gidiş-dönüş tüm uçuşlarda en ucuz fiyatlar görülüyor ve ortalama %20 tasarruf edilebiliyor. Ancak İspanya, İngiltere, Amerika ve Ukrayna yolcuları dikkat! Bu destinasyonlarda %20 ve üzerinde kar etmek için yılın 3. ve 4. haftalarında, yani Ocak ayının ikinci yarısında uçmak gerekiyor.

Eğer seyahat planlarınızı yeterince önceden yapıyorsanız, düşük maliyetli havayolları size daha uygun fiyatlar sunabilir. Düşük maliyetli havayollarında biletlerinizi seyahat tarihinden 20 hafta öncesinde alarak yaklaşık %19 kar ederken, THY veya Lufthansa gibi tarifeli havayollarında en uygun fiyatlı biletleri yaklaşık 12 hafta öncesinde bulabilirsiniz.

DETAYLI BİLGİ

Seyahat için En Uygun Fiyatlı Aylar
1. Şubat (Şubatta uçarak ortalama %15.9 civarında tasarruf edebilirsiniz)
2. Ocak
3. Kasım
4. Aralık

Seyahat için En Pahalı Aylar
1. Ağustos
2. Temmuz
3. Eylül
4. Ekim

Seyahat için En Uygun Haftalar
47. Hafta uçmak için en ucuz hafta
Bu hafta uçarak ortalama %20 civarında tasarruf edebilirsiniz.

Seyahat için En Uygun Fiyatlı Aylar / Kısa Mesafe, Uzun Mesafe ve Yurt içi


Seyahat için En Uygun Fiyatlı Haftalar / Kısa Mesafe, Uzun Mesafe ve Yurt içi


Ne kadar önceden rezervasyon?

Kısa Mesafe, Uzun Mesafe ve Yurt içi

Tarifeli ve düşük ücretli havayolları