Tek başına Süphan Dağı’na tırmandı

Ankara’dan Bitlis'in Adilcevaz İlçesi'ne gelen dağcı Tarık Bünyamin Kaya, Süphan Dağı’na tek başına kış tırmanışı yaptı.

Tek başına Süphan Dağı’na tırmandı

Yıllardır birçok dağa tırmanışlar gerçekleştiren 52 yaşındaki dağcı Tarık Bünyamin Kaya, 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Türkiye'nin üçüncü yüksek dağı olan Süphan Dağı'na tek başına kış tırmanışı yaptı. Kaya, zirvede kahve yapıp içmeyi de ihmal etmedi.

suphan2
Dağcı Tarık Bünyamin Kaya, yaptığı bu tırmanışla hayalini gerçekleştirdiğini ifade ederek, “Yıllardır gruplar halinde birçok dağa zirve tırmanışları yapmaktayım. Daha önce Kayseri'de bulunan Erciyes Dağı'na ve Aksaray'da bulunan Hasan Dağı'na tek başıma solo kış tırmanışları gerçekleştirmiştim. Ancak hedefimde bu tırmanışlarımı yüksek dağlarda gerçekleştirme hayalim vardı. Şükürler olsun ki ülkemizin üçüncü yüksek dağı olan Süphan Dağı'na tek başıma zirve yaparak bu hayalimi de gerçekleştirmiş oldum. Bugüne kadar Süphan Dağı'na tek başına solo kış tırmanışı yapan ilk dağcı oldum. Bu hayalimi gerçekleştirdiğim için çok mutluyum” dedi.

suphan1 Sahra Çölü'nü bisikletle 42 günde geçti İlginizi Çekebilir Sahra Çölü'nü bisikletle 42 günde geçti İki buçuk yıldır tavuğuyla dünyayı dolaşan gezgin İlginizi Çekebilir İki buçuk yıldır tavuğuyla dünyayı dolaşan gezgin 85 köpeğiyle yaban hayatta yaşayan kadın İlginizi Çekebilir 85 köpeğiyle yaban hayatta yaşayan kadın