Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tibet’te 13 antik mezar bulundu
Tibet’te 13 antik mezar bulundu
Çin'in Tibet Özerk Bölgesi'nin güneybatısında eski çağlara ait bin 800 ila iki bin 700 yıllık olduğu tahmin edilen 13 mezar bulundu.
Seyahat 6 Nisan 2017 - 14:18

Tibet’in yerel bir arkeoloji enstitüsünden edinilen bilgilere göre, mezarlar, geçen yılın ikinci yarısında Qundo ilçesinde yürütülen bir yol projesi esnasında işçiler tarafından keşfedildi. Enstitü uzmanı Shaka Wangdu, mezarlarda iki insan iskeleti ve insan kemikleri bulunduğunu açıkladı.

Arkeologlar, mezarların Qundo’nun bazı bölgelerinde halen görülen defin geleneğine göre hazırlandığını ifade etti. Bu geleneğe göre, beden çürüdükten sonra kemikler mezardan çıkarılıp tekrar gömülüyor.

tibet2Mezarlarda bulunan diğer tarihi eserlerin arasında sekiz çömlek, bir değirmen taşı, üç bronz ok başı ve demir kalıntısı yer alıyor.

Shaka Wangdu, “Mezarlar, Tibet’in cenaze adetleri ve bölgenin doğusunda yazılı kayıtların bulunmadığı döneme ait insani gelişme konularına yönelik araştırmalara katkı sağlayacak.” diye konuştu.