Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Trabzon’da gezilecek yerler: Sümela Manastırı, Trabzon Kalesi, Uzun Göl ve dahası…
Trabzon’da gezilecek yerler: Sümela Manastırı, Trabzon Kalesi, Uzun Göl ve dahası…
Sizler için Trabzon'un tarihi yerlerini, Trabzon'un doğal güzelliklerini ve yaylalarıyla ilgili bilgileri derledik. Tarihi, muhteşem doğası, yaylaları ve daha pek çok güzelliği bünyesinde barındıran Trabzon ülkemizin turizm merkezlerinden biridir. Kısa ve faydalı yazımızda her şeyi öğrenebilirsiniz...
Seyahat 22 Mart 2018 - 14:13

Trabzon gezi rehberi olarak da kabul edebileceğiniz bu yazıda Trabzon’un doğal güzellikleri, Trabzon’un tarihi yerlerini kısaca Trabzon’un gezilecek yerlerini bulacaksınız. Trabzon’a yolunuz düşerse ve nereyi gezeceğinizi tam olarak bilmiyorsanız bu haberi mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.  İşte o yerler…

SÜMELA MANASTIRI

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı'nın yapım tarihi bilinmese de M.S. 365-395 yılları arasında yapıldığı sanılmaktadır. Aynı gece iki rahip rüyalarında, Sümela Manastırı'nın bulunduğu yerde Hz. İsa ve Hz. Meryem’i görmüş ve gördükleri yere manastırı inşa etmişlerdir. Halk arasında “Meryem Ana” olarak da anılmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında yer alır.

TRABZON KALESİ

Trabzon Kalesi şehrin en yüksek tepesinde yer almaktadır. Denizden gelebilecek olan saldırıları önlemek amacıyla iM.S. 5’inci yüzyılda inşa edilmiştir. Trabzon Kalesi, yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Zamanında Evliya Çelebi bu kaleden şöyle söz etmiştir: “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır”.

VAZELON MANASTIRI

Yine Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Vazelon Manastırı'nın kuruluş tarihi de tam olarak bilinmiyor. Ancak M.S. 270 yılında kurularak İncil’deki Vaftizci Yahya Peygamber’e adandığı ve adının da bulunduğu Zabulon adlı dağdan aldığı rivayet edilmektedir. Bölgenin en eski manastırı olma özelliğini taşıyan Vazelon Manastırı’nın, Sümela Manastırı’ndan farkı içerisinde mağaralar ve ayazmanın bulunmasındandır.

UZUN GÖL

Trabzon’daki tabiat harikalarından biri olan Uzun Göl, heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanması sonucu oluşmuştur. Sık ormanları ve doğal güzelliğiyle turistler açısından oldukça sık ziyaret edilen aynı zamanda da doğaseverler için doğa yürüyüşü, bisiklet turları yapma imkanı sunan bir yerdir.
trabzon-gezilecek

AYASOFYA MÜZESİ

Turizm açısından bir diğer önemli yer de, 1250-1260 yılları arasında, Trabzon imparatorluğunun Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından kilise olarak yaptırılan Ayasofya’dır. Daha sonraki yıllarda hastane ve cami olarak kullanılan kilise, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

PERİSTERA(KUŞTUL) MANASTIRI

Manastır, Maçka'nın Şimşirli Köyü yakınlarında 752 yılında 250 metrelik bir kayanın üzerine inşaa edilmiştir.Eşsiz manzarasıyla turistlerin oldukça yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

BEDESTEN

Trabzon’da şehir merkezinde yer alan bedesten, şehrin en eski yapılarından biridir. Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun vakıfları arasında yer alan bedestenin 1461-1512 yılları arasında inşa edildiği düşünülüyor. Osmanlı döneminde kapalı çarşılar olarak bilinen bedestenlerden biri ve tek kubbeli tek örneğidir.

BOZTEPE

Eğer uçsuz bucaksız Karadeniz manzarasını ve Trabzon’u tepeden görmek istiyorsanız, Boztepe’ye uğramayı da ihmal etmeyin.Muhteşem gün batımı manzarasıyla ve temiz havasıyla, turistler tarafından oldukça ilgi gören bir yer.

YAYLALARI

Trabzon, tarihiyle olduğu kadar güzel yaylalarıyla doğaseverlerin akınına uğramakta. Özellikle Lapazan Yaylası, Garester Yaylası, Haldizen Yaylası, Şerah Köyü, Şekersu Yaylası, Sera Gölü Yaylası, Maçka-Mavura Yaylası , Maçka-Kiraz Yaylası, turist çeken önemli yaylalarından bazıları.

ST.ANNA(KÜÇÜK AYVASIL) KİLİSESİ

7. yüzyılda inşa edilmiş kilise Trabzon’da ayakta kalabilen en eski kiliselerdendir. St. Anna Kilisesi’nin giriş kapısında bir Bizans kabartması ile 884-885 tarihinde I. Basil döneminde onarıldığına dair onarım kitabesi bulunur.Yapı, üç nefli ve üç avpsisli bir bazilikadır ve yapının içerisinde fresk kalıntıları bulunmaktadır. Çarşı mahallesinde bulunan yapı, 1923 yılına kadar kilise olarak faaliyetini sürdürdükten sonra belediye tarafından süt tozu ve incir deposu olarak kullanılmış.

ÇAL MAĞARASI

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilen astım ve sinüzit hastalıklarına iyi geldiği söylenen Çal Mağarası, Trabzon’un Düzköy ilçesinin Çal beldesinde bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 1050 metre yüksekte bulunan doğal güzelliklerinin yanısıra içinde bulunan sarkıt ve dikitleriyle göz kamaştırıyor. 8 milyon yılda bugünkü haline geldiği düşünülen mağaranın içinde bulunan yürüyüş yolunun altında ise debisi dönem dönem artıp su yoluna ulaşan bir su yolu da var. Ahşap yürüyüş yolu yapılarak ve ışıklandırılarak 2003 yılında ziyaretçilere açıldı.

ATATÜRK KÖŞKÜ MÜZESİ

1890 yılında Trabzonlu Banker Kostantin Kbayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılın köşk Barok dönemi mimarisi özelliklerini taşımaktadır. Trabzon'a hakim Soğuksu sırtlarında, çam ormanları içinde yer alan binada büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri kullanılmıştır. Köşkün dış cephesi taş işçiliği göstermekte olup, iç cephesi Bağdadî tekniğindedir. Yerler yine aynı akımın etkisi olarak dönemin fayanslarıyla döşenmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, 1924 yılında Trabzon'a yaptığı gezisinde bu köşkü beğendiğini dile getirmiş daha sonra 1930 yılında ise ziyaret etmiştir. Bina 1943 yılından itibaren müzeye dönüştürülerek hizmete açılmış olup halk arasında “Atatürk Köşkü” adıyla anılmaktadır.

 

 

 

Son güncelleme: 09:20 - 29.03.2018