Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’de binlerce gezgin kadın var
Türkiye’de binlerce gezgin kadın var
Gezgin Kadınlar sitesinin kurucusu Cemre Nur Meleke, kadınlara ilham verecek fikirlerini ŞIK okurları için paylaştı
Seyahat 3 Mart 2016 - 11:40

ESER AKGÜL/eakgul@sozcu.com.tr

Cemre Nur Meleke, henüz 24 yaşında. İçindeki seyahat tutkusunu keşfetmiş genç bir kadın. Sinema üzerine yüksek lisans yaparken bir yandan da gezgin kadınları bir araya getirmek için uğraşıyor. Amacı onların heyecanlarını paylaşırken birbirlerine ilham ve güç vermeleri… Cemre Nur’un gezgin ruhuna sahip kadınlara söylemek istediği en önemli şey şu: “Kalbinizin sesini dinleyin ve yola çıkın”

Öncelikle Gezgin Kadınlar sitesinin kurulma hikayesini anlatabilir misiniz? Size bu fikri ne verdi?

2014 yılında Gezgin Dergisi'nde editörlük yaparken “Gezgin Kadınların 7 Özelliği” başlığında mizahi bir yazı yazmıştım. O yazım derginin genel site istatistiklerine göre çok daha fazla okunmuş ve paylaşılmıştı. Ben de yazımı daha çok duyurmak amacıyla sosyal medyada Gezgin Kadınlar grubu aramaya başladım ancak olmadığını fark ettim. Çok şaşırmıştım, böyle bir oluşumun kimsenin aklına gelmediğine. Gezgin Kadınlar platformu bu şekilde ortaya çıktı. Ama tabii ki asıl etken, kadınlar için bir şeyler yapmak istememdi.

GEZGİN KADINLAR REKLAM YAPMIYOR

“Türkiye’de Gezgin Kadınlar Var” Bu söylemin altında neler yatıyor. Özellikle vurgulamak istediğiniz şey nedir?

Gezgin Kadınlar platformu, Türkiye'de gezi ruhu taşıyan tüm kadınları bir araya getirmek ve onları dünyaya duyurmak, tanıtmak amacıyla kurulmuş olan bir platform. Ülkemizde tanınan gezginlerin çoğunun erkek olduğunu düşünüyorum. Ve tanınan gezgin kadınların da sınırlı sayıda kaldığını düşünüyorum. Ama durum böyle değil. Kendisini reklam yapmadığı veya bununla uğraşmadığı sadece gezdiği için kimsenin adını duymadığı binlerce gezgin kadın var bu ülkede. Evet binlerce diyorum çünkü bizzat şahidiyim. Gezgin Kadınlar platformunu ilk oluşturduğumda sadece Facebook'ta kapalı grubumuz vardı. Fan sayfasını daha sonradan açtım. Hala da var bu kapalı grup ve bu grupta sadece kadınlar mevcut. Gruptaki kişi sayısı şuan 1960. İnanın gruptaki kadınlarla tek tek iletişime geçmeye çalıştım ve hepsinin gerçekten gezi ruhu taşıyan, gezen kadınlar olduğunu gördüm. Biz şu an bu kadar kadına ulaşabildik ama kim bilir daha kaç gezgin kadın vardır. İşte bu yüzden “Türkiye'de Gezgin Kadınlar Var”.

AMACIMIZ GEZGİN KADINLARIN KENDİLERİNİ DUYURMASI

Kaç kadın gezgin, sitenizde seyahatlerini paylaşıyor? Yazarlarınızın genel profilini paylaşabilir misiniz?

Sitemizde bize yazı gönderen tüm kadınların yazıları yayımlanmaktadır. Herhangi bir yazı çeşidi ayrımı veya yazı formatı söz konusu değil. Çünkü zaten amacımız gezgin kadınların yazması, daha çok gezmesi, kendini duyurması ve yola çıkmak isteyen kadınlara iham vermesi. Sitemiz açılalı bir sene oldu. Şu anda sitede 80 küsür yazı mevcut. Sanırım 30 küsür farklı kadın yazarımızdan geldi yazılar. Yani bizim belli yazarlarımız veya belli kadınlarımız diye bir sınırlamamız yok. Bize bir kere de olsa yazı gönderen kadın bizim gezgin yazar kadınımız oluyor 

Sizi seyahat etmeye iten şeyler neydi?

Yeni yerler ve kültürler tanıma isteğimin dışında beni seyahat etmeye en çok iten şey kendi sınırlarımı aşma ve hayallerimi gerçekleştirme isteği.

SADECE YOLA ÇIKIN

Siz de seyahatin önündeki ilk engelin kapı eşiği olduğunu düşünenlerden misiniz?

Seyahat etme arzusunun engel barındıran bir şey olduğunu hiç düşünmedim. Seyahat edenlerin tek farkı, gezi ruhunun önüne maddesel şeyleri (daha çok param olsun, işim olsun, evim arabam olsun, dur çocuklar büyüsün hele vb.) koymamaları. Sadece yola çıkmaları.

Klasik olacak ama bir kadın gezgin olmanın avantajları ya da dezavantajları var mı? 

Gezgin olmanın avantajları ve dezavantajları ne ise kadın gezgin olmanın da avantajları ve dezavantajları da onlar. Bence toplum olarak en büyük yaptığımız yanlış, “kadın olarak şunu şunu yapmak” cümlesini vurgulamak. Ama neden hiç “vay bee erkek olarak bunu yapmış” demiyoruz? Erkek ilah mı da her şeyi yapıyor, kadınlar yapınca waaw! durumuna geliyor insanlar?

Tabii ki kadın olmanın kendi başına avantajları dezavantajları olduğu gibi (aynı şekilde erkek olmanın da) bunu seyahatte de veya başka bir aktivitenizde de yaşayabilirsiniz. Ancak durumu kadın olarak gezmenin dezavantajı gibi söylemlerle “normalleştirilmesini” hiç doğru bulmuyorum.

Seyahat edeceğiniz ülkeyi nasıl seçiyorsunuz? Bir ülkenin ya da şehrin nesi sizi cezbediyor?

Aslında buna cevabım biraz insanlara garip gelebilir ama başka bir cevabım yok. Ben sadece kalbimin sesini dinliyorum. O doğruyu söylüyor

“BİR DAHA ASLA GERİYE DÖNMÜYORSUNUZ”

**Seyahat etmeden önceki Cemre Nur Meleke ile şimdiki arasındaki farklar neler oldu? 

Seyahat etmenin en güzel tarafı size güç ve dayanıklılık katması. Kesinlikle kendimde gözlemlediğim en büyük fark bu. Ve tabii ki kültürünüzün artması ve olaylara bakış açınızın değişmesi. Eğer gittiğiniz yerden aynı şekilde dönüyorsanız zaten boşuna gitmişsiniz demektir. En kırılgan, en hassas, soyut somut her türlü ruh halinizi test ediyorsunuz gitmekle. Ve gittiğiniz her yer size güç katıyor, sizi güçlü yapıyor. Gittiğiniz yer size değişme imkanı verirken, siz de kırıldığınız yerleri orada bırakıp başka yolculuklara yöneliyorsunuz ve bir daha asla geriye dönmüyorsunuz.

Seyahat etmekle ilgili hedefleriniz var mı? 

Evet bir sürü hayalim ve hedefim var. Önceliğim tüm Asya'yı dolaşmak. Bu da kalbimin sesi

Seyahatleri yaşamak kadar anlatması da keyifli olur diye düşünüyorum. Sizin anlatmaktan çok keyif aldığınız bir seyahat anınız var mı?

Olmaz mı! 4 ay önce İran'a gittim. En çok görmek istediğim yerdi. Ve kesinlikle oradan “büyüyerek” ayrıldım. Çünkü gittiğiniz bazı yerler sizin görsel zevkinize hitap eder, sizi kültürlendirir, sizi tatmin eder vs. ama bazı yerler de sizi büyütür. İşte İran benim için öyle bir yer oldu. İran'ın Şiraz şehrinde Kerim Han kalesi var. Orada başıma çok ilginç bir olay geldi. Kalenin içini gezerken yanıma biri geldi, İranlı bir adam. Benimle konuşmaya başladı ama İngilizce bilmiyordu. Sonra fotoğraflarımı falan çekti sağ olsun, tektim içeride çünkü  Ama ardından peşimi bırakmadı, her yere benimle geldi derken sonra yanıma kalenin müdürü geldi kızgın bir şekilde çocuğa bir şeyler söyledi ama anlamadım. Ardından bütün çarşaflı kadınlar başıma toplandı ve peşimden ayrılmayan çocuğa kızmaya başladılar. Görevli beni müdürün odasına götürdü. Dedim herhalde kıyafetimde sorun var bir şey oldu kesin aldılar beni bırakmayacaklar diye paniklerken yanıma İngilizce bilen bir rehber geldi. Meğersem durum şuymuş; oradaki çarşaflı kadınlar peşimdeki çocuğun beni rahatsız ettiğini düşünüp müdüre ve görevlilere haber vermişler. Rehber bana, “biz sizi çok seviyoruz sakın korkmayın sizin güvenliğiniz için endişe ettik, o yüzden sizi buraya aldık” deyip yatıştırdı. Sonra bana kaleyi gezdirdiler. Başta korktum biraz ama çaktırmadım. İranlı kadınları bir kez daha sevdim, tabii erkekleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.


KADINLARIN ENERJİ ÜSTÜNLÜĞÜ VAR

Türkiye’de kadınların bu konuda biraz daha cesarete ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Seyahat etmek isteyen kadınları yüreklendirecek birkaç cümle söylemek ister misiniz?

Aslında bu sorunuzu görünce bile içim çeşitli duygularla doldu. Söyleyebileceğim birçok şey var ama sadece şunu söyleyeceğim. Biz kadınız ve içten gelen bir maneviyat ve enerji üstülüğümüz var, buna yürekten inanıyorum. Gezgin Kadınlar platformunun kısa sürede bu kadar büyümesini de bu enerjiye, samimiyete ve maneviyata bağlıyorum. Ulaşabildiğimiz kadar kadının da bizden haberdar olmasını ve gezgin kadınların onlara ilham vermesini istiyorum. Gezgin kadınları neden kurdunuz diye çok soruluyor ve cevabım aslında hep aynı; çünkü kadınlar için bir şeyler yapmak istiyorum. 24 yaşındayım ve bu yaşımda bunu yapabildim. Umarım tüm kadınların kalbindeki gezi tutkusuna erişebiliriz. Ben herkeste bu tutkunun olduğuna inanıyorum. Gezginler özel kişiler olarak dünyaya gelmedi, sadece tutkularını fark edip yola çıktılar. Siz de farkındasınız biliyorum ama şuan yola çıkmıyorsanız bile, bir gün bizimle tanışıp, enerjinizi ve hikayenizi paylaşırsanız ”kadınlar için bir şeyler yapmak” projemize (biliyorum ki bu sizin de arzunuz) siz de elinizi uzatmış olacaksınız. Ve biz de o eli hep tutacağız.

Kısa kısa:

GEZDİĞİNİZ ÜLKE DEĞİL TANIDIĞINIZ İNSAN SAYISI ÖNEMLİ

Kaç ülke ve şehir gezdiniz?

Gezgin kadınların etkinliklerine gelen kadınlardan bazen şunları duyuyorum; “Ben az gezdim veya gezmedim veya gezgin değilim ama hikayenizi dinlemek istiyorum, sizlerle tanışmak istedim” Ben de onlara diyorum ki, “İçten hissettiğin bir duygunu rakamsal olarak tarif edebilir miydin?” Yani kaç ülke, kaç şehir, kaç kıta gezdiğinin gezginlikle alakalı bir şey olduğuna insanlar o kadar inandırılmış ki, kadın erkek korkumuz şu: “Abi ben şimdi 10 ülke gezdim ama falanca 42 ülke gezmiş ben gezgin değilim o gezgin” yok canım daha neler… Ama düşündüğünüzde gerçekten insanlar bunu düşünüyor ve bu trajikomik bir durum. Maalesef gezmeyi bile rakama döküp yarış ediyoruz. Ben kaç ülke ve şehir gezdiğimin veya bunun hesabını tutmanın değil, kaç insan tanıdığımın önemli olduğunu düşünüyorum. Ve yüzlerce insan tanıdım. Bunun binlerce, milyonlarca olması için de yola çıkmaya devam edeceğim.

Seyahate çıkarken yanınıza mutlaka aldığınız şeyler neler? Ya da bir kadın gezgin mutlaka bunları almalı dediğiniz özel şeyler var mı?

Kadın olarak yanımıza almamız gereken bir şey yok o içimizde mevcut. Benim mutlaka yanıma aldığım diğer insanlardan farklı bir şey yok aslında. Kitap, ilaçlar, fotoğraf makinesi, not tutacağım bir defter, sırt çantam, kıyafetlerim ve kendim 

Seyahat planınıza göre gideceğiniz ilk ülke hangisi?

Temmuz ayında Norveç'e gideceğim.

En çok gitmek istediğiniz ülke hangisi?

En çok gitmek istediğim ülke İran'dı, gittim. İkincisi İrlanda.

Mutlaka gidin dediğiniz şehir?

İsfehan, İran.

Genelde hangi ulaşım aracını kullanıyorsunuz?

Uçak

Son güncelleme: 10:04 - 21.03.2016