Sözcü Plus Giriş

Türkiye’nin dört denizini yelkenle aştı

Yelken Federasyonu'nun organizasyonuyla Türkiye'nin dört denizini hiç durmadan solo olarak teknesiyle aşan açık deniz yelken sporcusu Tolga Pamir, yolculuğun son durağı İskenderun'a ulaştı.

Güncellenme: 14:29, 05/07/2021
Türkiye’nin dört denizini yelkenle aştı

Artvin’in Hopa ilçesinden başlattığı 16 günlük yolculuğunda Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’i sadece rüzgar ve yelkenlerini kullanarak geçen açık deniz yelken sporcusu Tolga Pamir, hiç durmadan solo olarak teknesiyle İskenderun’a geldi.

Serüvenin zor ama doğayla baş başa geçtiğini söyleyen Pamir, “1500 deniz mili yol alarak yolculuğumu İskenderun’da tamamladım. Burada federasyonumuz açık deniz branşının ülkemizdeki tanıtımı, yerleşimi ve hazırlıklarını konu alıyor. Hedef dört denizimizi dışarıdan yardım almadan parkuru tamamlamak. Gücünüz sadece yelken bunun için motor mühürlendi ve yelkenlerle bu turu tamamlıyorsunuz dedi.

‘UNUTULMAZ BİR SERÜVEN’

İskenderuna girişte bir sıkıntı yaşadığını ifade eden Pamir, “Sudaki bir cisim, dümen palası dediğimiz büyük bir torba veya çuvala benzer bir cisimdi. Yelkenleri küçülttüm hızımızı düşürüp pozisyon değiştirerek tecrübemiz ile devrilmeden kurtardık. Benim için anlamlı ve çok güzel unutulmaz bir serüven oldu diye konuştu.
(DHA)

İlginizi ÇekebilirVan Gölü'nde yelken güzelliğiVan Gölü'nde yelken güzelliği