Sözcü Plus Giriş
GALERİ Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü 20 Mart 2020 15:40
1 Burdur ilinin yaklaşık 64 km batısında Yeşilova ilçe sınırlarında yer alan Salda Gölü, yerel halk tarafından 'Saldivler' olarak da adlandırılıyor.
2 Türkiye'nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip göllerinden olan Salda'nın deniz seviyesinden yüksekliği 1140 metre.
3 Yüz ölçümü 44 km² olan göl, yaz ve kış aylarında turizm hareketliğinin yoğun olduğu Antalya-Denizli Pamukkale tur güzergâhında bulunuyor.
4 Ormanlık tepelerle ve ovalarla çevrili tektonik bir göl olan Salda Gölü'nün derinliği bazı yerlerde 185 metreyi buluyor.
5 Güney cephesinde bulunan Sultan Pınarı suyu burayı bir mesire yeri haline getiririyor.
6 Kumsalı, turkuaz rengiyle oluşan güzel manzarası, temiz doğası, ormanları ve kamp yerleriyle alternatif tatil imkanlarını sunan, doğanın en cömert olduğu alanlardan olan bu doğa cenneti, birçok kuş türüne de ev sahipliği yapıyor.
7 Salda Gölü; yelken, kano, rüzgâr sörfü, foto-safari, göl turu, sualtı dalış, yüzme vb. imkanlar da sunuyor.
8 Burdur ilinin içinde yer aldığı Göller Yöresi, Türkiye 2023 turizm stratejisinde, “Göller Bölgesi Ekoturizm Gelişim Bölgesi” olarak belirlenerek bölgedeki göllere dikkat çekilmişti.
9 Göller Yöresi içinde yer alan Salda Gölü, bölgesel ve uluslararası düzeyde taşıdığı önemli doğa turizmi potansiyeliyle ön plana çıkıyor.
10