Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’nin turistik denizaltısı Nemo ilk dalışını yaptı
Türkiye’nin turistik denizaltısı Nemo ilk dalışını yaptı
Türkiye’nin sahip olduğu ilk turistik denizaltı Nemo Primero, resmi açılışında tam dört ayrı dalış gerçekleştirerek misafirlerine eşsiz bir deneyim yaşattı.
Seyahat 12 Nisan 2017 - 15:59

Türkiye’nin ilk turistik denizaltı ‘Nemo Primero’, Antalya'da ilk seferine çıktı. 20 metre uzunluğundaki Nemo, ilk dalışını 2. Dünya Savaşı’nda İngiliz uçakları tarafından batırılan Fransız gemisi St. Didier’in olduğu batığa gerçekleştirerek, ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı.  Alternatif turizme önemli bir katkısı olacak olan denizaltının ilk seferi öncesi Antalya Kaleiçi Limanı'nda açılış töreni düzenlendi.

d2DENİZİN ALTI DAHA CAZİP

Törende konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bugünün Antalya için çok özel ve önemli bir gün olduğunu belirterek, “Antalya Türk turizminin amiral gemisi. Antalya, turizmde ilklerle bilinen bir şehir. Bugün de yine Türk turizmine ilk sivil denizaltını kazandırarak yine Antalya bir ilki başarmış olacak” dedi.
d4
Vali Karaloğlu, “Kitle turizminin yanında artık alternatif arıyoruz. Çünkü biliyoruz ki Antalya'nın da Türkiye'nin de yaptığımız kitle turizmi kadar bir alternatif turizmi de var ve mutlaka bu potansiyeli kullanmamız lazım. Denizin üstünü kullanıyoruz, sahillerimizi, plajlarımızı kullanıyoruz ama denizin bir de altı var. Orada da yaşam var. Denizin altı daha cazip ve daha merak edilen bir bölge. Onun için ilk sivil denizaltı Türk turizminin gelişmesi bakımından Antalya ve Türkiye için önemli” diye konuştu.

d5
ST. DIDIER BATIĞINA DALINDI

Konuşmaların ardından 48 kişilik Türkiye'nin ilk denizaltı, protokol üyeleri ve davetliler eşliğinde, 2. Dünya savaşında İngiliz uçakları tarafından Antalya açıklarında batırılan Fransız gemisi St. Didier’in bulunduğu batığa dalış gerçekleştirerek ilk seferine çıktı. Nemo Primero’nun ilk seferine Sahil Güvenlik Botu ve Deniz Polisi botu da eşlik etti.

d3
Akdeniz'in berrak sularında ziyaretçilerine denizin altındaki yaşamı ve tarihi gösteren Nemo, 20 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde ve 6,5 metre yüksekliğinde. 106 ton ağırlığındaki denizaltı, 110 metreye kadar inebiliyor, denizin altında 80 saat kalabiliyor, 48 kişiye yetebilecek kadar oksijen tüpleri ve gıda malzemesi bulunduruyor. Nemo ile günde 6 kez tur düzenlenmesi planlanırken, denizin altındaki kalış süresi ise bir saat ile sınırlı tutulacak.