Sözcü Plus Giriş

Turnasuyu Vadisi’nde renk cümbüşü

Ordu'da doğal güzelliği, şelaleleri ve eski ağaç köprüleriyle her mevsim dikkat çeken Turnasuyu Vadisi, sonbahar ile birlikte ortaya çıkan renk cümbüşüyle görenleri hayran bırakıyor.

null
Güncellenme: 15:20, 14/11/2017
Turnasuyu Vadisi’nde renk cümbüşü

o1Ordu Giresun Havalimanı’ndan araçla 10 dakika mesafede olan Turnasuyu Vadisi’nde,  deniz seviyesinden itibaren 60 kilometrelik berrak akarsu güzergahı üzerinden 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası’na ulaşılabiliyor.   Vadi boyunca Saraycık, Gökömer, Gerce, Pelitli ve Musakırık Mahallesi, Ablak kayası, geçilmez kanyonu  güzergahı üzerinde ise onlarca şelale, eski ağaç köprüler bulunuyor.

o3Tatlı su kefali, kırmızı benekli alabalığı ile de meşhur olan Turnasuyu deresi üzerinde, ilginç kaya oluşumları ve teknolojiye meydan okuyan eski su değirmenleri de görenleri de dikkat çekiyor.

o4Vadi üzerinde yaz mevsiminde yeşeren fındık bahçeleri sonbaharla birlikte renk cümbüşüne dönerken, 500 rakımdan yaylalara kadar uzanan kilometrelerce uzunlukta rengarenk ormanlarda görenleri hayran bırakıyor.

o5Fotoğraf ve doğa severlerin yeni keşfetmeye başladığı Turnasuyu Vadisi üzerindeki,  Erenli-Hürriyet ağaç köprüsü ile yamaç ve dik vadiden akan Ortaköy Ulubükü şelalesi de en çok rağbet gören yerler arasında bulunuyor.

o6Sonbaharla birlikte vadi üzerindeki kırsal mahallelerde binaların arasında yaprakları sararan ağaçlarda, kartpostallık görüntüler ortaya çıkardı.

DHA

İlginizi ÇekebilirDünyanın en alçak gölü LutDünyanın en alçak gölü Lutİlginizi ÇekebilirTopkapı Sarayı, dünyada aşıkları buluşturan ilk 10 yer arasına girdiTopkapı Sarayı, dünyada aşıkları buluşturan ilk 10 yer arasına girdi