Sözcü Plus Giriş
GALERİ Uçurumun kıyısından geçen yollar 7 Aralık 2018 10:00
1 Çin'de zor doğa koşullarında araç ulaşımını sağlamak için kayalar oyularak açılan yollar görenleri şaşırtıyor.
2 Burası Henan bölgesindeli Guoliang Köyü'nde köyün ana yola ulaşımını sağlayan Guoliang Geçiti.
3 1300 metre uzunluğundaki yol, kayaların içine oyularak yapılmış.
4 1972-1977 yılları arasında yapılan yol, köylüler tarafından bizzat yapılmış.
5 Shanxi bölgesindeki Taihang yakınlarındaki bu 10 kilometrelik yol, uzun süren çalışmalar sonucu açıldı.
6 Taihang kasabasını ana ulaşım yollarına bağlayan yol, bölgenin dik dağları arasından geçiyor.
7 Zaman zaman kayaların içinden geçen yolda seyahat edenler çoğunlukla ürkütücü uçurum manzarasını izleyerek kıvrıla kıvrıla 10 kilometreyi geçiyor.
8 Çin'de Xifanggou Köyü'nde yaşayan köylüler, her gün dağı aşıp 2 saat yürüyerek ulaştıkları otobüs durağı yolunu kısaltmak için dağa 6 kilometrelik tehlikeli bir geçit yolu yaptı.
9 Xifanggou Köylülerinin daha önce, şehre giden otobüs durağına ulaşabilmek için ana yol ile köyleri arasındaki dağı 2 saatlik yürüyüşle aşmaları gerekiyordu.
10 Bu konudaki başvurularına rağmen devletten herhangi bir destek göremeyen köylüler, ''iş başa düştü'' diyerek 2000 yılında bu yolun inşaatına başladı. Tam 6 yıl süren inşaat 2006'da tamamlandı ve 2 saatlik zorlu ve uzun yol, bu dağ geçişi ile 10 dakikaya düştü.
11 2006'dan bugüne de bu dağ geçişi zorlu olmasına rağmen görsel güzelliği ile Çinlilerin ilgisini çekmeye başladı. Günümüzde Çin'de bölgeye gelen turistlerin ''gidilecek lokasyonları'' arasına da giren dağ yolu köylülerin hayatını önemli orana kolaylaştırdı.
12
13
14
15