Ülkelerden ilginç yasaklar

Yasaklar hayatın vazgeçilmez bir parçası olsa da kimi zaman tuhaf bir hale bürünebiliyor.

Ülkelerden ilginç yasaklar

Yasaklar bir arada yaşamanın gerekliliği olsa da bazen kural koyanlar tarafından suistimal edildiği zaman hayatı çekilmez hale getirebiliyor. Bazen de çok eski geleneklerin halen devam etmesinden kaynaklı, artık günümüzde işlevsiz kalan yasaklara denk gelebiliyoruz.

Dünyanın değişik ülkelerinde o kadar ilginç değişik yasaklar var ki insanı hayret içinde bırakabiliyor. Normalde aklınıza bile gelmeyecek yasakları bu ülkeleri gezmeden önce bilmekte fayda var.


1- Siz siz olun, birine yastıkla vururken bir daha düşünün. Belçika’da (gezimanya.com/belcika) birine yastıkla vurmak, herhangi zarar verici bir aletle vurmak gibi algılanıyor ve cezası oluyor.

2- İngiltere'deki tüccarlar patates ithalatını herhangi bir ülkeden yapabiliyor ancak Polonya (gezimanya.com/polonya) kökenli patatesler için sıkı bir denetim var. Geçerli bir sebebiniz yoksa Polonya patatesini ithal edemiyorsunuz.


3- Tayland’da(gezimanya.com/Tayland) kağıt paraların üzerine ayakla basmak suç çünkü paraların üzerinde kralın resimleri var. Eğer paraya basarken yakalanırsanız ceza alma ihtimaliniz bulunuyor.

4- Eski Fransa kralı Napolyon’a duyulan saygıdan dolayı, Fransa'da bir domuza Napolyon diye seslenmek veya ona Napolyon ismi takmak kanunlarla yasaklanmış.

5- Massachusetts eyaletinde, kadınların üstte olduğu birleşme pozisyonları yasaklanmıştır. Denetimi neredeyse imkansız olsa da böyle bir yasağın bulunması oldukça şaşırtıcı.

6- İngiltere Meclisi’nde, parlamenterlerin herhangi bir askeri kıyafet giymesi veya bir askeri parça kuşanması yasaklanmıştır.

7- Ramazan boyunca Dubai'degoogle/dubai?query=dubai&cx=012204194139286426402%3Anjvsxqbpmqo&cof=FORID%3A10&sitesearch=" target="_blank">(gezimanya.com/dubai) yemek yerken yakalanırsanız, ağır cezalara çarptırılabilirsiniz. Bununla ilgili bir yasa var ve insanlar Ramazan ayı boyunca dışarıda, açıkta yemek yiyemiyor.

8-Diyelim ki İsrail'de bir radyo yayını yapıyorsunuz ve yayınınızın yasadışı olduğu ilan ediliyor. Şayet yayını 5 sene boyunca otoritelere yakalanmadan sürdürebilirseniz o kanalda yayın hakkı sizin oluyor.

9- Kanada'nın Quebec şehrinde margarin üreticileri, margarinin rengini sarı yapamıyorlar. Bu yasak margarin ve gerçek yağ arasındaki farkın belirlenebilmesi ve halkın iki ürünü kolayca ayırt edilebilmesi için koyulmuş.

10- İrlanda’da cadılık veya büyücülük ile ilgili çalışma yaparken yakalanırsanız 1 yıl hapis cezası alabilirsiniz. Bu yasa çok eskilerden de kalsa halen geçerliliğini sürdürüyor ancak uygulanması tabii ki pek mümkün değil.

11- Japonya'da(gezimanya.com/japonya) kadınların klima olan yerlerde sütyen giymesi zorunlu. Hatta bunun için getirilmiş bir kanun dahi var ve bütün kadınlar bu yasaya uymak zorundalar.

 

Loading...