Sözcü Plus Giriş
GALERİ Ulusun kaderini etkileyen Malıköy Tren İstasyonu 12 Şubat 2020 14:23
1 Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı bir yerleşim yeri olan Malıköy, kendisiyle aynı adı taşıyan ve tarihimizde önemli bir yere sahip olan TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor.
2 Sakarya Meydan Savaşı’nın yapıldığı dönemde ana komuta merkezinden sonraki en önemli üs olan Malıköy Tren İstasyonu, Türk Ordusu'nun lojistik merkezi olarak kullanılmış, aynı zamanda mühümmat deposu, uçak pisti, yaralılara ilk müdahale reviri olmuş.
3 Kurtuluş mücadelesinde büyük manevi anlamlar taşıyan bir simge olan istasyon, 1 Haziran 2008 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı, TCDD ve Genelkurmay Başkanlığı'nın ortak katkılarıyla yeniden düzenlenerek müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başlamış.
4 TCDD Malıköy Tren İstasyonu Müzesi, 5 bin 713 şehit adına dikilen şehitlik anıtı, Mustafa Kemal Atatürk’ün sivil giysili anıtı, TCDD tarafından onarılan ve Sakarya Meydan Savaşı sırasında kullanılan 1897 tarihli Alman yapımı lokomotif ile 1909 tarihli Alman yapımı vagon, o zamanki uçakların aslına uygun olarak yapılan 2 uçak ile istasyon binasından oluşuyor.
5 Tren ve uçakların bulunduğu bölümler, uçak ve tren sesleri eşliğinde gezilebilmekte.
6 Kurtuluş Savaşı’nın heykeller ve görsel materyalle temsil edildiği müzede, o dönemde kullanılan demiryolu malzemeleri de sergileniyor.
7 Ziyaretçiler, ulusun kaderini etkilemiş bu önemli istasyondaki müzeyi ücretsiz olarak gezebiliyor.
8
9
10