Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Umudun parıltısı
Umudun parıltısı
Türk ve Yunan müziklerini inceleyip harmanlayan ve ‘İki Halk Ortak Ses’ adlı belgeselle iki halkın ortak sesi olan müzisyen Özgür Kıyat, şimdi de Afrika’ya giderek Etiyopya halkı için kolları sıvadı. Emekli Koramiral Atilla Kıyat’ın oğlu olan Özgür Kıyat’la fotoğraflarını ve Etiyopya’yı konuştuk.
Yüksel ŞENGÜL
Seyahat 18 Mart 2018 - 04:44

İşinizi gücünüzü bırakıp Etiyopya'ya gittiniz… Orada neler yaşadınız, neler yaptınız?

Fotoğraf benim müzikten sonraki en büyük tutkum. 2013'ten beri ‘A Glimmer Of Hope' (Umudun Parıltısı) adlı bir Amerikan yardım vakfının gönüllü fotoğrafçılığını yapıyorum. Vakıf, 17 yıl önce Dona Berber ve Philip Berber çifti tarafından Texas'ta kuruldu. En büyük amaçları Afrika'da, özellikle de Etiyopya'da yaşayan insanlara yardım etmek.

Ne tür yardımlar bunlar?

En büyük hedefleri okul ve hastane inşa etmek, temiz su kaynakları oluşturmak. Ben beş yıldır, yapılan yardımların belge tarafında duruyorum. Her yıl bir kez fotoğraflarını çekiyorum.

dsc_7480-2

Serginin geliri Etiyopya'ya…

Bu gidişinizde neler yaşadınız?

12 gün Etiyopya'da kaldım ve birçok bölgeye gittim. Addis Ababa'daki ofiste çalıştık, kuzey bölgesinde yapılan yardımları gördük. İkia firması büyük yardımlar yapıyor. Birleşmiş Milletler'in de desteği oluyor.

dsc_4831-2

 – Daha önce Afrika'yla ilgili bir fotoğraf serginiz de olmuştu.

2014 yılında Afrika'ya gidip çektiğim fotoğraflardan bir sergi yaptım. Afrika ile ilgili ikinci sergimi de yakında Mesta Sanat Evi'nde açmaya hazırlanıyorum. Sergi gelirini yine Etiyopya'ya bağışlayacağım.

 Peki müzik çalışmalarınız ne durumda?

Dördüncü albümüm  nisan ayında çıkıyor. Albümde Nazım Hikmet'in imzasını taşıyan ‘İzmirli Teğmen' adlı şarkı da var.

Son güncelleme: 04:45 - 18.03.2018