Sözcü Plus Giriş
GALERİ Unutulmaz besteci Beethoven'ın hayatını yansıtan müze 16 Temmuz 2020 10:35
1 Müzik tarihinin unutulmaz ismi Ludwig van Beethoven anısına Avusturya'nın başkenti Viyana'da oluşturulan müze, başta klasik müzik tutkunları olmak üzere ünlü müzisyenin hayatına ilgi duyanlara önemli ipuçları sunuyor.
2 Mozart ile tanışmak için ilk kez 1787 yılında geldiği kentte 1792 yılından itibaren kalıcı olarak yerleşen Alman müzisyen, 1827 yılında Viyana'da hayata gözlerini yummuştu.
3 Müze binası olarak kullanılan mekan, Beethoven'ın işitme engelini hafifletmek için 1802 yılında taşındığı, bir zamanlar Viyana yakınlarındaki köy iken şimdi kent sınırları içinde kalan Heiligenstadt'taki 6 odalı evi.
4 Bu da ziyaretçilere, Ludwig van Beethoven ile bir anlamda aynı havayı soluma hissi veriyor.
5 Sanatçının kişisel eşyalarıyla donatılan müzedeki materyaller arasında en ilgi çekici olanı da kuşkusuz efsane bestecinin gönderilmemiş vasiyet mektubu.
6 Müzede Beethoven'ın eserlerinin notalarından piyanosuna, tablolardan hakkında yazılmış kitaplara kadar zengin bir içerik bulunuyor.
7 Her ayın ilk Pazartesi günleri ücretsiz gezilebilen müze, diğer günlerde 5 Euro giriş ücreti karşılığında ziyaret edilebiliyor.
8
9
10
11