Sözcü Plus Giriş

Uzakdoğu’da parlayan bir yıldız Bangkok

Tapınakları, rengarenk yapıları, yüzen pazarları, ışıl ışıl geceleri ve güler yüzlü insanlarıyla Bangkok, Uzakdoğu'ya seyahat etmek isteyenlere unutulmaz bir deneyim vadediyor

null
Güncellenme: 14:37, 28/02/2017
Uzakdoğu’da parlayan bir yıldız Bangkok

Uzun kış mevsimi bizler için yerini bahar günlerine bırakmaya hazırlanırken, sıra dışı ve uzun süre unutamayacağınız bir seyahat yapmak istiyorsanız içinde bulunduğumuz zaman diliminde en uygun seçeneklerden biri Uzakdoğu…

Ancak Uzakdoğu’da öyle bir şehir var ki tüm seçenekler arasından hemen sıyrılıyor ve görenleri kendine hayran bırakıyor. Tüm klişelerden uzak bu şehir, Uzakdoğu’nun göz bebeği Bangkok…. Tayland’ın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Bangkok, Güneydoğu Asya’nın adeta parlayan yıldızı konumunda. Dünyanın en önemli turistik şehirlerinden birisi olarak yükselişini sürdüren Bangkok’a Tayland yerlileri “Krung Thep” diyor. Yani ‘Melekler Şehri’… Bangkok ise güler yüzlü insanları, yüzlerce tapınağı ve renkli yaşantısıyla bu benzetmeyi fazlasıyla hak ediyor. Tapınakları, renkli ışıkları, kendine has keşmekeşi ve Uzakdoğu kültürünün her haliyle maksimumda yaşanması şehri bambaşka bir havaya büründürüyor.
traditional-thai-architecture_-wat-benjamaborphit-or-marble-temple_-bangkokNE ZAMAN VE NASIL GİDİLİR?
Bangkok’un en güzel zamanı kasım, aralık ve ocak ayları. Şubat, mart ve nisan ise en sıcak aylardır. Şehre İstanbul’dan gitmek için birçok alternatif var. İstanbul merkezli seyahat acentalarının hazırladığı paket turlara katılabilirsiniz. Bireysel olarak gitmek isteyenler için en iyi yol Türk Hava Yolları’nı kullanmak. Günde 2 gün seferi olan THY, İstanbul’dan Bangkok’a direkt uçuyor. Tai Airlines (Thai), Singapur Havayolları, Emirates Havayolları da bölgeye uçan diğer şirketler. Tayland, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Ülkeye girerken 30 günlük serbest dolaşım hakkı alınıyor.

gold-palace-in-bangkok

NEREDE KALINIR?
Gezgin ruhlu ve bütçesi sınırlı olanlar için Khao San Caddesi biçilmiş kaftan. Burada çok sayıda ucuz otel bulunuyor. Önemli tapınaklar ve kraliyet sarayına da yürüme mesafesinde. Tercihi lüksten yana olanlar ise Chao Phraya Nehri kıyısındaki Oriental Oteli tercih edebilir. Yine nehir manzaralı The Peninsula Bangkok Modern’de son derece lüks bir konaklama seçeneği.

NERELERİ GÖRMELİ?
Tayland Kralı I. Rama için yaptırılan sarayla birlikte Wad Phra Keo Tapınağı’nın oluşturduğu kompleks mutlaka görülmeli. Tapınağa şortla ve kolsuz tişörtlerle girmek, fotoğraf çekmek yasak. Wat Arun Tapınağı da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Chao Phraya Nehri'nin diğer yakasında bulunan bu tapınakta klasik Thai dans gösterisi yapılıyor. Bangkok'taki Ulusal Müze'de ise Tayland geleneksel sanat eserlerini görme şansına sahip olabilirsiniz. Bangkok, hayvanat bahçeleriyle ünlü. Timsah ve kobralarla yapılan şovlar büyük ilgi çekiyor. Çin Mahallesi de Bangkok'un ilginç mekânları arasında bulunuyor.

sanphet-prasat-palace_-ancient-city_bangkok_thailand

 NE YENİR?
Tayland mutfağı baharat ve soslar açısından zengin. Ancak Türk damak tadına çok da uygun olduğu söylenemez. Genellikle sayıca çok olmayan deniz mahsulleri restoranları tercih edilebilir. Sabah kahvaltısı da dahil olmak üzere, tatlı hariç her türlü yemeğin yanında pilav geliyor. Bangkok’ta yemek yenilecek bir yer bulmak hiç sorun değil. Özellikle akşamları kaldırımlar üzerinde kurulan açık hava restoranları birçok alternatif sunuyor.

shutterstock_92939560
Bangkok’a dair
ilginç ayrıntılar

– Dünya Meteoroloji Örgütü, Bangkok’u dünyanın en sıcak büyük şehri olarak adlandırmıştır.
– Şehir, resmi alanlarda ‘Krungthep Mahanakhon’ olarak tanımlanır.
– Bangkok’taki tapınaklar ve müzelerin birçoğu UNESCO tarafından ‘Dünya Kültürel Varlıkları Listesi’ne alınmıştır.
– Resmi dil Thai’dir. Çince ve İngilizce de anlaşılır.
– Şehirde son derece kaliteli kumaşlar üretilir ve satılır. Özellikle dünyaca bilinen Thai İpeği eşsizdir.

 

city-town-at-night-bangkok

Bangkok, 1782’den beri başkent ve bugün düzenli olarak artan 10 milyonu aşan nüfusuyla, Güneydoğu Asya’nın en büyük şehirlerinden biri.

 

 

 

Yayınlanma Tarihi:18:45,