Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uzun seyahatlerde sağlıklı kalmanın yolları
Uzun seyahatlerde sağlıklı kalmanın yolları
Tüm yıl boyunca dört gözle beklediğiniz tatilinizin tatsız bir anıya dönüşmemesi için dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de beslenme konusu oluyor. Tatil boyunca dinlenip yorgunluğunuzu atarken, midenizi ve beslenme alışkanlıklarınızı da göz ardı etmemelisiniz.
Seyahat 5 Nisan 2017 - 12:03

UÇAK İKRAMLARINA DİKKAT

Uzun süren uçak yolculuklarında midenizle birlikte tüm vücudunuzun dengesi bozulabilir. Basınç değişimi, uzun süre hareketsizlik gibi etkenlerin sağlığınızı olumsuz etkilememesi için öncelikle yolculuk boyunca bol miktarda su içmelisiniz. Uçakta ikram edilen yiyecekler ise seyahat için tercih ettiğiniz hava yolu firmasının menşei ve yolculuğunuzun başlangıç ya da varış noktasına göre değişiklik gösterebilir.

tatil2
O bölgenin kültürüne ait yiyeceklerden oluşan menüleri tercih ederken dikkatli olmalı, midenizi henüz hazır olmadığı tatlar ile zorlamamalısınız. Hafif bir meyve, yoğurt ya da salata ile yolculuğunuz boyunca aç kalmadan midenizi rahatlatabilirsiniz.

SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR

Tatilinizi geçirmek için belirlediğiniz bölge, size yiyecek-içecek konusunda çok çeşitli alternatifler sunamayabilir. Damak tadınıza uygun olmayan besinler veya jet-lag'den kaynaklı saat değişiklikleri, her zamanki beslenme alışkanlıklarınıza olumsuz etki edebilir.

tatil3
Bu sebeple her an her şeye hazırlıklı olmak adına otel odanızda meyve ya da kuru yemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklar bulundurabilirsiniz. Bu sayede açlığınızı sağlıklı bir şekilde bastırabilirsiniz.

KAHVALTIYI ATLAMAYIN

Uzun seyahatlerde sağlıklı yemek yeme tüyoları arasında belki de en önemlisi ise kahvaltıyı atlamamaktır. Güne enerjik başlamanız ve gün boyu vücut direncinizin düşmemesi için kahvaltı öğününü es geçmemelisiniz. Zamanın büyük bir kısmının; gezi, tur, yürüyüş ya da yüzme gibi aktif etkinlikler ile geçtiği tatillerde sağlıklı ve zengin bir kahvaltı, gün boyu dinç kalmanızı sağlayacaktır.

tatil4
Ülkelere ve kültürlere göre değişebilen beslenme alışkanlıkları, neyse ki kahvaltı konusunda çok büyük farklılıklar göstermemektedir. Her ne kadar Türk mutfağı gibi zengin bir kahvaltı mümkün olmasa da gidilen bölgenin mevsim meyveleri, taze hamur işleri, kahvaltılık gevrek ve meyveli yoğurtlar, hemen hemen her kültürün kahvaltı menüsünde bulunur.

BOL SU TÜKETİN

Özellikle sıcak iklime sahip bölgelere gerçekleştirilen seyahatlerde yeterli miktarda su içmeyi asla unutmamalısınız. Vücudun ihtiyaç duyduğu ve gün içerisinde tüketilmesi gereken su miktarı, kişiden kişiye değişmekle birlikte susuz kalmak ya da az su içmek, vücudun birçok faaliyetine olumsuz etki edebilir.

tatil5
Örneğin, vücutta yer alan tüm sistemler, organlar ve hücreler, yeterli su olmadan faaliyet gösteremezler. Küçük bebeklerden yetişkin insanlara kadar herkes, gün içerisinde bol bol su tüketmelidir.

Kaynak: Tatil Sepeti