Sözcü Plus Giriş
GALERİ Van'daki Kapadokya 'Vanadokya' 26 Mart 2019 15:13
1 Van'ın Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar köyünde bulunan peri bacaları görünümüyle Kapadokya'ya benzediği için yöre halkı tarafından 'Vanadokya' olarak adlandırılıyor.
2 İlçe merkezine 33 kilometre uzaklıktaki bölgede; volkanik Yiğit Dağı'nın püskürttüğü kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkardığı peri bacaları özellikle yaz mevsiminde turistler tarafından ziyaret edilse de, turizm açısından henüz bakir sayılabilecek ölçekte.
3 Sadece peribacaları değil, aynı alanda bulunan ve son yıllarda yağışların etkisiyle ortaya çıkan, metrelerce uzunluktaki çok sayıda tünel ve mağara da henüz turizme kazandırılmış değil.
4 Vanadokya'da yaklaşık 17 bin peribacasını bulunduğu tahmin edilirken, 20 kilometrelik bir alanda yayılan peribacalarının yanında 35 mağara ve 12 oyma ev de yer alıyor.
5 Bölgeye ulaşım oldukça kolay olsa da, konaklama ve dinlenme tesislerinin olmaması, turizm gelirinde yüksek potansiyeli olan Vanadokya'nın bilinirliği önündeki en büyük engelleri oluşturuyor.
6
7
8
9
10