Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yalova gezilecek yerler: Yalova deyince akla gelen 4 yer!
Yalova gezilecek yerler: Yalova deyince akla gelen 4 yer!
Yalova şehri ekolojik çeşitliliği, kültürel zenginliği ve sağlık turizmi merkezleriyle ön plana çıkıyor. Peki Yalova'ya gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler neresi? Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan Yalova, ilk yerleşim tarihi M.Ö. 3000 öncesine uzanıyor. İşte termal kaplıcaları ile Yalova ve Yalova tatilinde gezilecek yerler arasından seçilmiş ve gezi rehberinizde olması gereken 4 yer...
Seyahat 22 Nisan 2018 - 10:15

Türkiye’nin en küçük ili olarak bilinen Yalova, Marmara'nın saklı cennetlerinden biri. Marmara'nın en güzel kıyılarından birine sahip olan ve kıyı turizmi, av turizmi, termal turizmi, doğa turizmi açısından önemli bir liman kentidir. 1995 yılında il olan Yalova’nın tarihi ve turistik açıdan önemli yerlerini sizler için derledik. İşte Yalova gezi rehberinde mutlaka görülmesi gereken 4 yer…

ÇINARCIK

Yalova’nın en büyük ilçesidir. Doğuda Yalova,Gökçedere;Güneyde Bursa ili,Gemlik ilçesi;Batıda Armutlu ve Kuzeyde Marmara Denizi ile çevrilidir. Kente 20 kilometre mesafede yer alan ilçenin tarihi M.Ö. 4000 yılına kadar uzanıyor. Frigyalılar, Kimiryalılar ve Romalılar’ın izlerini taşıyan ilçenin Bizans Dönemi’ndeki adı ‘temiz havası olan şehir’ anlamına gelen KİO olarak anıldığı biliniyor. Çınarcık isminin nerden geldiği ise bilinmiyor. Yalova'nın turizm gelirleri açısından önemli ilçelerindendir.

TERMAL KAPLICALAR

Yalova Termal Kaplıcaları, Yalova il merkezinden 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Türkiye’de altın madalya sahibi tek Türk Kaplıcası. Sularının kaliteli ve içilebilir olması nedeniyle de dünyaca ünlüdür. İlk hamamın Bizans İmparatoru Constantinus tarafından yaptırıldığı kaplıcalarda bulunan yeni banyolar ve köşkler Sultan Abdülmecid Dönemi’ne aittir. 1929'da Atatürk’ün emriyle hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtılan kaplıcalar 1. dereceden doğal, arkeolojik ve tarihi sit alanı olarak korunmakta.

DİPSİZ GÖL

Çınarcık İlçesi, Teşvikiye beldesi, Erikli yaylasında yer alır. Kent ormanından 2,5 Km mesafede 530 metre rakımda bulunan büyük dipsiz göl ve bu gölden 1,5 kilometre mesafede 570 metre rakımda olan küçük dipsiz göl çevrelerinde bulunan zengin orman florası ve yaban hayatı yönünden yedi göller bölgesindeki güzellikleri aratmayacak nitelikleriyle doğaseverlerin vazgeçilmez noktalarından biridir.

yalova-gezilecek-shutter

YÜRÜYEN KÖŞK

Büyük Önder Atatürk'ün gerçekleştirilmesi bugün bile imkansız direktifi “AĞAÇ KESİLMEYECEK, BİNA KAYDIRILACAK.” verdiği ve hayata geçirildiği yerdir. Baş mühendiş Ali Galip Alnar ve ekibi tarafından 1930 yılında bina temeli kazılıp altına raylar döşenerek Ulu Çınar ağacından yaklaşık 5 metre kadar uzaklaştırılır ve böylece kesmekten kurtulur. O günden beri köşkün adı “YÜRÜYEN KÖŞK” olarak kalmıştır. Kültür Bakanlığı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 12.07.1980 gün ve 12238 sayılı kararı ile korunması gerekli Kültür ve Tabiat Varlıkları arasında sayılmış ve tescili yapılmıştır. 2006 Yılında, Yalova Belediyesi tarafından restorasyonu yapılarak ziyaretçilere açılmıştır.

Son güncelleme: 10:52 - 23.04.2018