Sözcü Plus Giriş
GALERİ Yozgat'taki 'Kral Kızı' 2 bin yıldır şifa dağıtıyor 17 Ağustos 2018 11:28
1 Yozgat’ın Sarıkaya ilçe merkezinde bulunan yaklaşık 2000 yıldır şifa dağıtan ‘Kral Kızı’ olarak bilinen Basilica Therma gün yüzüne çıkartılıyor.
2 UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan ve içerisinde termal suyun bulunduğu Roma dönemi kalıntılarının gün yüzüne çıkartılmasına yönelik kurtarma kazı alanı genişletildi.
3 Bugüne kadar yapılan temizleme çalışmaları sonucunda 5 havuz gün yüzüne çıkartıldı.
4 Bunlarla birlikte, günümüzde kullanılan 'hijyen' kelimesinin etimolojik kökeninin de dayandığı temizlik tanrıçası Hygieia'nın heykelinin bir kısmı ve sağlık tanrıçası Aslepius'un heykelinin de ortaya çıkartıldı.
5 Bölgedeki kazı alanını genişletme, kalıntıların önünün açılmasına yönelik yapılan istimlak ile kalıntıları çevreleyen binalar yıkıldı.
6 Bu yıl, Yozgat Müzesi tarafından yaklaşık bin metrekarelik alanda daha yıl sonuna kadar kurtarma kazısının yapılması planlandı.
7 Kayseri'de yaşayan Roma kralının amansız bir hastalığa yakalanan kızının Sarıkaya'da iyileşip ayağa kalktığına inanılan Roma hamamı kalıntıları ve havuzları, 2014 yılında Sarıkaya Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yapılan kazı sonrası gün yüzüne çıkarılmaya başlanmıştı.
8