Sözcü Plus Giriş
GALERİ Yüzlerce yıl unutulduktan sonra bulunan görkemli kent Petra 19 Haziran 2019 09:37
1 Ürdün'ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kent Petra yılın her mevsimi turist akınına uğruyor.
2 MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatiler'e başkentlik yapan bu kent, yüzlerce yıl sonra, 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından yeniden keşfedilmişti.
3 Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkent olarak varlığını sürdüren Petra, 400'lü yıllardan sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı gözden düşmüş ve zaman içinde unutulmuştu.
4 Petra'nın yapım amacı tarihçiler tarafından uzun süre bulunamamıştı.
5 Ancak yapılan son araştırmalarda Petra'daki El-Khazneh'nin (El-Hazne) altında gizli gömülü bir bölüm olduğu ve bu bölümün kral mezarları olduğu araştırmalar sonucunda kesinleşti.
6 Petra Antik Kenti'nde tiyatro, tapınak, ev gibi yapılar kireç taşına oyularak yapılmış.
7 El-Hazne ve Roma döneminde yapılan amfitiyatro, bu antik kentin en bilinen yapıları.
8 Petra Yolu, El Deir Manastırı, Bizans Mozaiği, Siq yolu, Hadrien Kapısı, Petra'yı görkemli kılan mekanlardan bazıları.
9 6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine dahil edilen antik kent, 7 Temmuz 2007 tarihinde ise Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmişti.
10 Hollywood'un yüksek gişe yapan, Indiana Jones Son Macera, Mumya Geri Dönüyor, Transformers filmlerinin de aralarında olduğu yapımlar Petra'da çekilmişti.
11
12
13
14