Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yüzleri güldüren festival: Alaçatı Ot Festivali
Yüzleri güldüren festival: Alaçatı Ot Festivali
Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen ve dört gün boyunca bir milyonu aşkın ziyaretçinin geldiği, iki ödüllü Alaçatı Ot Festivali, huzur ve mutluluk saçarak sona erdi. Çeşme Belediyesi'nin düzenlediği 9. Alaçatı Ot Festivali'nde düzenlenen kortej yürüyüşü, oldukça renkli görüntülere sahne olurken, festival karnaval havasına büründü. 
Seyahat 9 Nisan 2018 - 15:14

Festivalin ikinci günü, saat 13.00’de başlayan festival yürüyüşüyle coşku zirve yaptı. Rengarenk giysileri ile genç kızlar, kadınlar ve yöresel giysili genç erkekler, özel giysili Salı Bisikletlileri, ot temasının öne çıkarıldığı kortej yürüyüşünde yerlerini aldılar.

a8Festivali karnaval havasına dönüştüren kortej yürüyüşüne, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç eşi Semra Dalgıç ile, Çeşme Emniyet Müdürü Gürcan Alev de eşi Filiz Alev ile birlikte katıldılar. Kortej yürüyüşüne Yunanistan Başkonsolosu Argyro Papoulia, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, CHP İlçe Başkanı Ekrem Oran, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, Çeşme Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hakkı Kocakara, ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, ADD Çeşme Şubesi Başkanı Veysel Ayhan ve çok sayıda vatandaş katılarak, Çamdibi Bandosu eşliğinde yürüdüler.

a1BİNE YAKIN TUR OTOBÜSÜ GELDİ

Türkiye'nin dört bir yanından bine yakın tur otobüsü ile Çeşme'ye akın eden vatandaşlar, dört gün boyunca Çeşme merkezi ve Alaçatı Mahallesi'nin yanı sıra, Çiftlik, Dalyan, Germiyan, Ildırı Mahalleri'ni de ziyaret ettiler. Festival nedeniyle Çeşme'deki oteller yüzde yüz doluluğa ulaşırken, kafe ve restoranlar da erken yaz sezonu mutluluğunu yaşadılar.

a2Ot Festivali için özel olarak açılan stantlar, festival ziyaretçilerinin akınına uğradı. Evlerde, çeşitli otlarla yapılan lezzetler, doğadan toplanmış otlar, Çeşme'nin meşhur enginarı, baklası, limonu ve Alaçatı Ot Festivali için üretilen çeşitli hediyeliklerin satıldığı stantlar, ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekti.  Festival alanında açılan stantlarda da yoğun bir alışveriş gözlenirken, özellikle yiyecek satan stantlar, gün boyunca ikinci, üçüncü kez evlerde yapılan yiyeceklerle takviye edildi.

a3Alaçatı'nın simgesi haline gelen tarihi değirmenler ve “Alaçatı Ot Festivali” yazısının olduğu festival ağacı da festival ziyaretçilerinin en çok ilgi gösterdikleri ve fotoğraf çektirmek için yarıştığı yerler oldu. Festival için Türkiye'nin dört bir yanından gelen ziyaretçiler, Alaçatı'nın tarih kokan sokaklarını da gezerek, tarihi evleri ve sokakları fotoğrafladılar.  Alaçatı festival alanında izdihama varan yoğunluk yaşanırken, aşırı kalabalığa rağmen insanların yüzünden huzurun ve gülümsemenin eksik olmaması da dikkatleri çekti.

a6SÖYLEŞİLER VE YEMEK ATÖLYELERİ İLGİ ÇEKTİ

Öte yandan festivalin teması olan kuşkonmaz ve sarmaşık ile ilgili uzmanların söyleşileri, kuşkonmaz ve sarmaşıklardan yapılan çeşitli yemeklerin uygulamalı olarak anlatıldığı yemek atölyeleri, ünlü şeflerin Alaçatı meydanında kurulan mutfakta yaptıkları kuşkonmaz yemek ve salataları ziyaretçilerin ilgisini çekti.

a4Festivalin son gününde, Alaçatı Amfi Tiyatro'da En Çok Ot Toplama Yarışması ve En Güzel Ot Yemeği Yarışması düzenlendi. Yarışmayı izlemek üzere, CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara ve eşi, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ve eşi, İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Emin Yılmaz da protokolda yerlerini aldılar. Çok sayıda festival ziyaretçisi de yarışmaları keyifle izlediler. Öte yandan Çeşme'nin önemli kavşaklarında yer alan led ekranlarda da yarışmalar naklen yayınlandı.

a799 ÇEŞİT KULLANILABİLİR OT TOPLAYARAK BİRİNCİ OLDU

En Çok Ot Toplama Yarışması'na dört yarışmacı katılırken, yarışma jürisinde; Dr. Ayfer Tan, Prof. Dr. Galip Akaydın, Ahmet Keçeci, Dr. Saadet Tuğrul Ay, Dr. Daniela Beltrame, Birgül Güner ve Aysun Yenice yer aldılar. Yarışmada, doğadan, kullanılabilir 99 çeşit otu toplayan Nuran Erden birinci, 80 çeşit ot toplayan İklim Erden ikinci ve 78 çeşit ot toplayan Eşenur Kurnaz da üçüncü oldu.

a915 yarışmacının katıldığı En Güzel Ot Yemeği yarışması ise oldukça çekişmeli geçti. Yarışma jürisinde; ünlü sunucu Zahide Yetiş, Nevin Akbaş, Gökçen Adar, Murat Kabak, Süreyya Üzmez, Rahmi Yılmaz ve Necmettin Metin yer aldı. Birbirinden iddialı yemeklerin yer aldığı yemek yarışmasında birinciliği “Kuşkonmaz Fırında” yemeği ile Suna Sarı alırken, “Sarmaşık Yatağında Çıtır Uskumru ve Rezene Salatası” yemeği ile Özlem Yorulmaz ikinci, “Tilkişen” yemeği ile de Recep Subaşı üçüncü oldu. Yarışmalarda derece alanlara sponsor firma tarafından çeşitli beyaz eşyalar hediye edildi.

Son güncelleme: 15:15 - 09.04.2018