Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
10 parça kıyafetle bir mevsim geçirmek
10 parça kıyafetle bir mevsim geçirmek
Günümüzde işkadınları ofiste giyecekleri kıyafetleri seçerken yepyeni bir trendi esas alıyor.
Moda 19 Nisan 2016 - 00:15

Günümüzde işkadınları ofiste giyecekleri kıyafetleri seçerken yepyeni bir trendi esas alıyor. ‘Kapsül gardırop' adlı bu trend, 10 parça kıyafet ve bir o kadar da gömlek ya da bluz ile tüm sezonun geçirilebileceğini kanıtlıyor.

“Birbirine benzer renklerde birkaç takım elbise ve en fazla 30 parça kıyafetten oluşan bir gardıropla sürdürülebilir bir hayat mümkün mü?” Bu soruya “Evet” cevabını veren, özenle seçilmiş kısıtlı sayıdaki parçadan oluşan gardırobun örneğini veren en tanınmış isimlerden biri Steve Jobs'tı. Aynı renkte 30 tişört ve pantolonla yaşamayı seçen Jobs verdiği ilhamla Mark Zuckenberg'e de örnek oldu. Şimdi de bu trend
işkadınları arasında çok yaygın…

Demirbaş kombinler hayat kurtarır

Vücut tipine yakışan, birbirine benzer kombinleri giyme fikri kadınlara pek de uzak değil. Erkekler her ne kadar çoğu zaman aksini söyleseler de, bir gardırop dolusu eşyası olmasına rağmen sezonu sadece 15 kombinle tamamlayanlar yine kadınlar. Gardırop detoksu denen yani “İki sezon bir bluzu giymediysen onu bir daha giymezsin; elden çıkar!” mantığı da tam bu nedenle gelişti.

İki sezon giymediysen at!

Şimdi mevzu bir adım daha ileri gidiyor ve bu trendle birlikte açıkça, “Gardırobunu boşalt, at ve sadece çok sevdiğin, seni iyi gösteren parçalara yoğunlaş” diyor. Kapsül gardırobun bir diğer faydası da paranızı çarçur etmenizi engellemesi ve sabahları zamandan kazanmanız. Bu konseptin dışında kalan parçalar ise çanta ve ayakkabılar. O konuda da olaya biraz yatırım gözüyle bakıp kaliteye yatırım yapmak ve zamanı geçse de değerini kaybetmeyecek olan zamansız tasarımları satın almak gerekiyor. Bu durum takılar için de söz konusu.

Dur diyebilmek

Hafta sonu kombinleri de aynı mantıkla, birbiriyle kolay uyum sağlayan jean pantolon, gömlek gibi parçalarla rahatça oluşturulabiliyor. Kalite ve alışveriş çılgınlığına dur diyebilmek önemli.

Kapsül gardırobun tarihçesi 50 yıl önceye dayanıyor. İlk kez İngiltere'de bir tasarımcı tarafından zamansız etek, pantolon gibi ürünlerden oluşan bir koleksiyonla doğdu. Ek parçalarla koleksiyon her sezon genişletiliyor, eskiyenlerin ise yerine yenisi koyuluyordu.