Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
100 yıllık ihtişamın sergisi
100 yıllık ihtişamın sergisi
100 yıllık modaevi Balenciaga’nın kurucusu Cristobal Balenciaga’nın hikayesine adanmış sergi, 27 Mayıs’ta Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nde açılıyor. Kurulduğu günden bu yana modaevinde tasarlanan yüz parçanın yer alacağı sergi, ziyaretçilerini zaman yolculuğuna çıkaracak.
Yasemin CANDEMİR
Moda 29 Nisan 2017 - 00:29

100 yıllık modaevi Balenciaga'nın kurucusu Cristobal Balenciaga'nın hikayesine adanmış sergi, 27 Mayıs'ta Londra'daki Victoria & Albert Müzesi'nde açılıyor. Kurulduğu günden bu yana modaevinde tasarlanan yüz parçanın yer alacağı sergi, ziyaretçilerini zaman yolculuğuna çıkaracak.

6

Arşivin özel parçaları

Yıl sonuna kadar kapılarını açık tutacak olan sergi, Balenciaga arşivinden kurdeleler, boncuklar, payetler ve de püsküllerle güzelleştirilmiş gece elbiselerini, günlük kıyafetleri ve aksesuarları içeren parçaları kapsıyor. Markanın 1951'de tasarladığı vücuda yarım oturan elbiseler ve 1955'te çok moda olan tunik elbiseleri stilin anahtarları olarak tekrar karşımıza çıkıyor.

5

Bedeni yeniden inşa etti

Ünlü modacının San Sebastian'da ilk butiğini açmasından 100 yıl sonra, İngiltere'de adına düzenlenecek ilk seremoni olması nedeniyle de pek çok kişinin ziyaret edeceği sergide, tasarımcıya ait eskizleri, fotoğrafları ve kumaş numunelerini de görmek mümkün olacak.

8

Yeniliğin ilk ipucu

Balenciaga'nın 1952'de ürettiği, önü vücuda oturan, arkadan bol kesimler moda dünyasında dikkat çekmesini sağladı. Bu kesim, birçok tasarımcıya ilham olacak bir yeniliğin ilk ipucuydu. Sergiyi gezenler, Balenciaga'nın moda dünyasını bu tarz ipuçlarıyla nasıl etkilediğini anlama şansı da bulacak.