Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
70’lerin moda mirası: İspanyol stili
70’lerin moda mirası: İspanyol stili
İspanyol kesimler, modanın katmanlarını arttırdığının ve bol alternatifli bir yazın başladığının göstergesi.
Yasemin CANDEMİR
Moda 12 Nisan 2016 - 00:55

İspanyol kesimler, modanın katmanlarını arttırdığının ve bol alternatifli bir yazın başladığının göstergesi. Yaka tasarımıyla kayık şeklinde açılan omuzlar, fırfırlar ve romantik kesimler sokaklara ilk adımlarını attı.

Kıyafet seçeneği açısından bol alternatif sunan 2016 yazı, İspanyol duruşu akla getiren tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Aksesuarlar, cesur desenler her yerde… Ayak sesleri ise kalın topuklarla ses getiriyor. İlhamını uzun zamandır geçmişten alan, günümüzün teknolojik yenilikleri ve kumaşlarıyla birleşen moda, gül bahçelerini de sınırsızca kombinlere ekliyor.

Karıştır ve birleştir

Genelde etek uçlarında ya da yaka detaylarında gördüğümüz peplumlar neredeyse tüm bedeni kaplarken, ünlü markaların romantik kadınları, farklı silüetler ve müthiş dansçılar adeta dile gelip bize “Kombin yaparken farklı seçenekleri karıştırmanız gerek” sinyali veriyor.

70'lerde hippi olsun olmasın herkesin giydiği İspanyol paça trendi geri geldi. Halbuki skinny jeanleri ne kadar da sevmiştik değil mi?

Püfür püfür bir yaz

Bu sene çizgiler bile İspanyol trendinin bir parçası haline geliyor. Bol pantolonlar, şortlar, fırfırlı etekler, yüksek ama rahat topuklar vitrinlerde yerini almaya başladı bile. Şimdi püfür püfür bir yazın geldiğini müjdeleme zamanı.

Fularsız olmaz!

Podyumdan sokağa transfer olan ince boyun fuları, sezonun en iddialı aksesuarı ve İspanyol tarzının devamı olarak ipi göğüslüyor. Herhangi bir bluz ya da gömleğin üzerine boyuna gelişigüzel takılan fuların en iyi örneklerini Kate Moss ve Elena Perminova veriyor. Şapkası ve bol zımbalı ceketine fuları adapte eden Moss, yeni bir kovboy stili yaratırken, Perminova tüm kombinlerinde naif, çocuksu bir kıza dönüşüyor.

Topuk sesleri

İspanyol stilinde ayakkabının yeri büyük. Deneyselliğe açık olup, hafif yüksek topuklarla dolaşmaya ve adımları rengarenk atmaya hazır olun.